Międzynarodowa Konferencja nt. przemocy w rodzinie

10 października 2017 09:18:07

  Przez dwa dni w Wadowicach trwa międzynarodowa konferencja na temat przemocy w rodzinie. Konferencja jest zwieńczeniem wieloletniej współpracy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie gmin: Wadowice, Andrychów i Wieprz z prowincją Flandrii Wschodniej w Belgii.

  

Międzynarodowa Konferencja nt. przemocy w rodzinie

  W pierwszym dniu konferencji „Przemoc w rodzinie. Centrum sprawiedliwości w sprawach rodzinnych” uczestniczyli m.in.: burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek,  z-ca burmistrza Wadowic Ewa Całus, a także Komendant Policji w Wadowicach insp. Włodzimierz Warzecha, Komendant Policji w Andrychowie podinsp. Arkadiusz ŚniadekCecylia Wojtyła – dyrektor MOPS w Wadowicach, Elżbieta Prus – dyrektor andrychowskiego OPS i Dorota Mrowiec – dyrektor GOPS z Wieprza oraz radne Rady Miejskiej w Wadowicach Maria Zadora i Ludwika Tkacz.

  Licznie zgromadzili się również przedstawiciele szkół i przedszkoli oraz organizacji pozarządowych, m.in. Marek Ciepły (prezes stowarzyszeni Wiktoria) i Dorota Oboza (koordynator Centrum Wolontariatu AGRADO).

- Pomysł zrodził się stąd, że strona belgijska od lat organizuje różne projekty w Polsce. Projektem, który wspólnie zorganizowaliśmy, jest temat z zakresu przemocy w rodzinie. W ramach tego działania myśmy byli w Belgii na wizycie studyjnej, a drugim działaniem jest zorganizowana u nas dwudniowa konferencja, która obejmuje kilka paneli. Po stronie polskiej organizatorami są trzy gminy: Wadowice, Andrychów oraz gmina Wieprz. Przedstawiciele wszystkich tych gmin są dzisiaj tutaj z nami - powiedziała Ewa Całus, zastępczyni burmistrza Wadowic, która podczas konferencji przedstawiła gminną sytuację  oraz statystyki związane z przemocą w rodzinie.

   

  

  Z kolei przedstawiciel Zespołu Interdyscyplinarnego, terapeuta i trener Dawid Droździkowski zaprezentował, jak w Polsce przeciwdziała się przemocy.

  Natomiast przedstawiciele Wschodniej Flandrii opisali funkcjonowanie swojego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dries Wijckmans, koordynator Family Justice Center w Limburgii, przedstawił ogólne dane i fakty dotyczące aktów agresji we Flandrii. Z badań Belgów wynika, że dopiero po 35 aktach przemocy dokonywane są zgłoszenia, a każde dziecko, które doświadczy agresji prawdopodobnie samo będzie ją stosować.

  Koordynatorka Ośrodka Pomocy Społecznej Flandrii Mieke van Durme ze szczegółami opowiedziała o pracy placówki, polegającej na wspieraniu wszystkich grup społecznych, przede wszystkim najsłabszych jednostek.

  We wtorek uczestnicy konferencji najpierw wezmą udział w zamkniętej części dotyczącej Niebieskiej Karty, która odbędzie się w Komendzie Powiatowej Policji w Wadowicach, a o godz. 14-tej w Urzędzie Miejskim w Wadowicach w części otwartej dla mieszkańców, pokazana będzie ścieżka działania na konkretnym przykładzie w systemie polskim.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane