Nasz dom - nasz obowiązek. Proobronni ogłaszają rekrutację

2 lipca 2018 11:47:15

  Nasz dom - nasz obowiązek : takie motto przewodniczy organizacji proobronnej działającej na terenie powiatu wadowickiego. Grupa powstała w połowie roku 2015 i małymi krokami stara wpisać się w wizerunek i obronność powiatu. Zatwierdzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej działa przy poparciu Starosty Wadowickiego angażując się w ćwiczenia obronne odgrywając w ubiegłym roku główną rolę w epizodzie w Lanckoronie ( odbicie uprowadzonego autobusu szkolnego ). 

   

Nasz dom - nasz obowiązek. Proobronni ogłaszają rekrutację

  Ochotnicy widywani są podczas uroczystości państwowych takich jak 3 maja czy 11 listopada w Wadowicach. Ale i nie tylko. Coraz częściej angażują się w inicjatywy społeczne - pikniki czy ostatnia akcja Moto-krew w Andrychowie. 17 czerwca br przy dofinansowaniu i współpracy ze starostwem organizowali I Piknik Militarny na wadowickich bulwarach a tuż po jego zakończeniu zapowiedzieli kontynuację wydarzenia przez kolejne lata. Relacje ze stowarzyszeniem coraz częściej nawiązują również szkoły z naszego powiatu zainteresowane programem edukacyjnym opartym na lekcji żywej historii na której uczniowie mają kontakt z rekonstrukcją i ekwipunkiem wojskowym z czasów I WŚ, II WŚ i współczesnych. A wszystkiemu towarzyszy spora porcja wiedzy i informacji przekazanych słuchaczom na temat regionu. 

  

  Wszyscy kojarzą różnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje, grupy powstałe z inicjatyw społecznych jednak proobronność w naszym regionie należy do swego rodzaju niszy. Członkom GRANITU jednak nie o popularność chodzi - działania stowarzyszenia skupiają się wokół szkoleń wojskowych, edukacji oraz działań spolecznych dlatego rekrutację kierują do osób zdecydowanych, ambitnych i lojalnych idei "Bóg, honor, ojczyzna". Ochotnicy z Granitu jako priorytet stawiają sobie dbałość  o  bezpieczeństwo swoje, swoich rodzin i mieszkańców całego powiatu. Z własnych funduszy szkołą się pod kontem samoobrony,  strzelectwa czy ratowania życia. W szeregach przybywa ratowników medycznych i instruktorów KPP. Ale to nie wszystko, stowarzyszenia zrzesza wszystkich mieszkańców podzielających podobne idee działania dzięki czemu w szeregach znalazły się osoby takie jak negocjator, psycholog, prawnik, budowlańcy, nauczyciele i inni. Różnorodność wspiera rozwój oraz efektywność podjętych działań i  jest to plusem podobnych organizacji. Podstawy prawne stoją jednak na przeszkodzie by kolejne osoby podobnie jak OSP wsparły zabezpieczenie powiatu nawet w wypadku klęsk żywiołowych.  

   

  

  Jak wiemy w powiecie wadowickim już nie długo stacjonowac ma kompania Wojsk Obrony Terytorialnej - nowo powstały, piąty rodzaj sił zbrojnych w Polsce.  Część członków Granitu złożyło również wnioski o powołanie do struktor WOT. Jednak obok Wojska zawodowego czy WOT organizacje proobronne mogą być alternatywą dla osób nie chcących się wiązać umowami czy zobowiązaniami z ministerstwem. Co oferuje Obrona Terytorialna GRANIT Wadowice?  Rekruci pierwszy kontakt z działaniami proobronnymi rozpoczną kursem umitarnym podczas którego jednymi z tematów szkoleń są strzelectwo taktyczne czy terenoznawstwo/nawigacja. Kurs trwa trzy miesiące a spotkania szkoleniowe organizowane są co dwa tygodnie w niedziele. Po ukończeniu kursu i przejścia 24 godzinnego egzaminu w terenie rekruci stają się pełnoprawnymi członkami oddziału i przystąpić mogą do dalszej edukacji taktycznej w szeregach.

     

-Jesteśmy organizacją pozarządową  zrzeszającą ochotników do działań o charakterze proobronnym. Dążymy  do tego by  szkolić się i doskonalić umiejętności przydatne w sytuacjach kryzysowych. Spełnieniem naszej roli była by realna, oficjalna możliwość wsparcia naszymi działaniami mieszkańców całego powiatu. Wyrażamy chęci współpracy i chcemy poświęcić czas by uczyć się od najlepszych, by wspierać policję, straż czy pogotowie ratunkowe w razie takich potrzeb. Nie chcemy jednak wchodzić w kompetencje profesjonalistom i z pokorą  czekamy na swoją szansę. Dotychczas współpracujemy z podobnymi organizacjami oraz instruktorami jednak z poza granic powiatu. Nie przeszkadza to jednak w podnoszeniu kompetencji i rozwoju naszego stowarzyszenia. Zapraszam w nasze szeregi wszystkich którzy chcą postawić na rozwój kondycji, poznać ludzi o podobnych zaiteresoesniach oraz wesprzeć naszą działalność - mówi prezes Krzysztof Chmiel.

  

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane