Pierwsza pomoc na punkty

2 grudnia 2019 19:19:34

  Drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach zwyciężyła w I Konkursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla szkół ponadpodstawowych.

  

Pierwsza pomoc na punkty

  W piątek (29 listopada br.) w wadowickim Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity  odbył się po raz pierwszy konkurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którego celem jest przede wszystkim ukierunkowanie młodzieży na prospołeczne zachowania, propagowanie zasad poszanowania prawa oraz propagowanie i popularyzacja wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

  Pomysłodawcami  tego przedsięwzięcia są policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, którzy przy wsparciu m.in. Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach, Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach, Związku Harcerstwa Polskiego (Hufiec Ziemi Wadowickiej)  i Małopolskiego Kuratorium Oświaty, zorganizowali I edycje konkursu, do którego przystąpiło 8 czteroosobowych drużyn z terenu naszego powiatu.

    

  Zanim jednak uczniowie przystąpili do finałowej rywalizacji musieli wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy podczas etapu szkolnego, który dyrekcja przeprowadziła we własnym zakresie na terenie placówek oświatowych.

  W rozgrywkach finałowych, uczniowie w pierwszej kolejności przystąpili indywidualnie do testu wiedzy złożonego z 30 pytań wielokrotnego wyboru.  Na tym etapie konkursu najlepszym przygotowaniem teoretycznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy, wykazali się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wadowity w Wadowicach.

  W części praktycznej zawodów, drużyny wzięły udział w trzech scenkach sytuacyjnych, w trakcie których podejmowali czynności ratownicze w symulowanych sytuacjach, które stanowiły zagrożenie dla zdrowia i  życia osób poszkodowanych. Pierwsza scenka dotyczyła 50-letniego mężczyzny, który uskarżał się na ból w klatce piersiowej, zlokalizowany w rejonie mostka oraz duszność. Druga sytuacja miała miejsce w bibliotece miejskiej, gdzie doszło do porażenia prądem mężczyzny, który naprawiał instalację elektryczną. Z kolei trzecia scenka dotyczyła potrącenia kobiety z rocznym dzieckiem w wózku na przejściu dla pieszych. Uczestnicy zaprezentowali pełen profesjonalizm i wysokie umiejętności ratownicze. Na szczególną pochwałę zasługują harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej, którzy kolejny raz wcielili się w rolę poszkodowanych w symulowanych scenkach. Wykazali się oni dużą pomysłowością w wykonaniu charakteryzacji.

  I miejsce w finale powiatowym I edycji konkursu z zakresu udzielania pierwszej pomocy zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach zdobywając łącznie 108 punktów. II miejsce przypadło drużynie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach (107 pkt),  natomiast na III miejscu uplasowała się drużyna z I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej Curie w Andrychowie (107 pkt).  

   

  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, które zostały ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów  Sekcja Polska Region Kalwaria Zebrzydowska, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych, Urząd Miejski w Wadowicach, Stowarzyszenie LGD Wadoviana, Kino Centrum w Wadowicach, Kryta pływalnia DELFIN w Wadowicach, Kryty basen w Andrychowie /MOSKIT/, MASPEX Wadowice, SKAWA Wadowice, GALICJANKA - Witold Kolasa oraz GLASSPOINT - Firma Krzemień Wadowice. 

   

  W  uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli: Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach – mł. insp. Arkadiusz Śniadek,  Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach – bryg. Paweł Kwarciak, Dyrektor ZZOZ w Wadowicach – Beata Szafraniec i Kierownik Działu Pomocy Doraźnej i Transportu Sanitarnego w   Wadowicach –  Maciej Kobielus.

Składy zwycięskich drużyn:

   

I miejsce:

I Liceum Ogólnokształcące im. M. Wadowity w Wadowicach

(Przemysław Sikorski, Nikola Kudzia, Aleksandra Trafiał, Sara Kubera)

    

II miejsce:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach

(Wiktoria Romanowska, Aleksandra Grabowska, Karolina Mrowiec, Patrycja Jankowicz)

   

III miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej Curie w Andrychowie

( Kamila Krzysztoń, Weronika Dudkiewicz, Natalia Szłapa, Maria Wróbel).

  

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

 

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane