Cichy zabójca zaatakował w Andrychowie

3 marca 2021 23:31:20

  Nie bez powodu czad, czyli tlenek węgla, nazywany bywa cichym zabójcą. Pojawia się niezauważony, jest bowiem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku gazem. Ale nawet niewielka jego ilość we wdychanym powietrzu jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. Przekonała się o tym dziś wieczorem (3 marca) rodzina z Andrychowa.

  

Cichy zabójca zaatakował w Andrychowie

  W jednym z domów przy ulicy Tkackiej w tym mieście doszło do zatrucia czadem. Do szpitala trafiły cztery mieszkające w nim osoby. Strażacy z andrychowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, którzy przybyli na pomoc wraz z ratownikami medycznymi, stwierdzili znaczne przekroczeniu dopuszczalnego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych. 

  

  Gaz ten powstaje podczas spalania różnych paliw przy niewystarczającej ilości tlenu. Może do tego dojść, gdy piec czy kuchenka gazowa są nieprawne technicznie, a także z powodu zatkanego komina czy nieprawidłowo funkcjonującej wentylacji. Dlatego bardzo ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. A także dbanie o ich stan oraz drożność wentylacji i przewodów kominowych. Warto także zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla.

  

  Symptomy zatrucia czadem, jeśli jego ilość tylko nieznacznie przekracza normę, są niepozorne, przypominają bowiem objawy grypy. Człowiek jest osłabiony, boli go głowa, ma podwyższone tętno i nudności. Jeśli stężenie tlenku węgla we wdychanym powietrzu wyniesie około 0,08 %, dochodzi do wymiotów i utraty przytomności, a nawet śpiączki. Dwa razy wyższa ilość tego gazu może już być śmiertelna. Przy stężeniu 1,28 % zgon następuje w ciągu zaledwie kilku minut…

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane