Kolej likwiduje przejazdy

28 lipca 2017 10:18:25

  Na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej obecnie funkcjonuje 29 przejazdów kolejowych. Kolej zamierza zlikwidować 15  przejazdów. Z dziesieciu w Barwałdzie Górnym, mają zostać cztery...

  

Kolej likwiduje przejazdy

  Mieszkańcy Barwałdu Górnego podjęli walkę o utrzymanie funkcjonujących przejazdów kolejowych, które kolej zamierza zlikwidować. W sołectwie istnieje 10 przejazdów kolejowych. Do likwidacji proponuje się przeznaczyć trzy przejazdy, a funkcjonowanie kolejnych trzech stoi pod znakiem zapytania.

  Podczas czwartkowego posiedzenia Rady Sołeckiej, poszerzonego o mieszkańców Barwałdu Górnego, dyskutowano nad propozycjami przedstawionymi przez kolej oraz zastanawiano się, jak przeciwdziałać planowanym likwidacjom przejazdów kolejowych.

- Po likwidacji przejazdów kolejowych będą duże trudności z dotarciem do posesji oraz zakładów pracy. A są też miejsca, gdzie po likwidacji przejazdu, duże samochody, np. TIR-y nie dojadą - mówi Tadeusz Wilk.

  Podczas zebrania uzgodniono, że wieś będzie bronić wszystkich przejazdów. Mieszkańcy zbiorą podpisy, będzie też opracowana do każdego przejazdu dokumentacja uzasadniająca jego utrzymanie.Z podobnymi problemami borykają się również mieszkańcy sąsiednich miejscowości.

  Na 29 istniejących obecnie na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska przejazdów, kolej zamierza zlikwidować 15. Takie radykalne cięcia mają doprowadzić do przyspieszenia przejazdów pociągów i skrócenia czasu podróżowania koleją. Modernizacja ma objąć całą linię nr 117, od Kalwarii Zebrzydowskiej do Bielska - Białej.

W gminie Kalwaria Zebrzydowska, oprócz Barwałdu Górnego, likwidacji mają ulec przejazdy kolejowe również w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Barwałdzie Średnim.

    

Interpelacja w sprawie planów likwidacji przejazdów kolejowych

w Barwałdzie Górnym (gm. Kalwaria Zebrzydowska).  W związku z planami PKP dot. modernizacji linii kolejowej nr 117 relacji Kalwaria-Lanckorona - Bielsko-Biała mieszkańcy miejscowości Barwałd Górny w gminie Kalwaria Zebrzydowska są głęboko zaniepokojeni perspektywą likwidacji 6 z 10 przejazdów kolejowych zlokalizowanych w ich miejscowości. Gęsto zaludniona północna część Barwałdu Górnego położona jest nad drogą krajową nr 52 i równoległe do niej biegnącą linią kolejową. Mieszkańcy, aby dostać się do głównej drogi muszą korzystać z przejazdów kolejowych. Tak duże ich ograniczenie spowoduje znaczące utrudnienia dla mieszkańców, którzy będą musieli nadrabiać drogę, aby wyjechać lub wrócić do swoich domów. 

 
  Biorąc powyższe pod uwagę pozwalam sobie skierować za pośrednictwem Pana Marszałka pytania do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.:
1. Dlaczego aż 60% przejazdów kolejowych w miejscowości Barwałd Górny przeznaczonych jest do likwidacji?
2. Które z 10 przejazdów kolejowych zostaną zamknięte? Jakimi kryteriami spółka kierowała się dokonując wyboru?
3. Czy spółka planuje zorganizować spotkania z mieszkańcami, aby wspólnie wypracować satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie?

  
  
Z wyrazami szacunku
Filip Kaczyński
Radny Województwa Małopolskiego

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane