W trosce o nasze zdrowie

22 listopada 2018 14:56:34

  Na razie jest ich dziesięć i zostały umieszczone na terenie czterech miejscowości naszego powiatu w: Wadowicach, Andrychowie, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Radoczy. Docelowo będzie ich około 30. Mowa o czujnikach, które monitorują jakość powietrza w ramach projektu „e-Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych”.

  

W trosce o nasze zdrowie

  Celem przedsięwzięcia jest zbudowanie systemu dynamicznego pomiaru jakości powietrza i monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane powstanie mapa z jakością powietrza aktualizowana na bieżąco. Precyzyjne dane pomiarowe w połączeniu ze wszystkimi składnikami systemu pozwolą tworzyć prognozy zanieczyszczeń i z wyprzedzeniem informować mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu poprzez dedykowany portal czy aplikacje mobilne.

  Jakość powietrza w ramach projektu można śledzić na smogowej mapie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej http://smog.smartlab11.pl/. Na początek w wersji uproszczonej, ale docelowo mają dojść prognozy oraz korelacje, m.in. z natężeniem ruchu i warunkami atmosferycznymi.

  

  Wszystko to dzieje się we współpracy z firmą Smart-Lab, która realizuje ogromny ogólnopolski projekt unijny, mający na celu wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania 11 zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych. Jednym z takich problemów jest smog. Spośród wszystkich powiatów w Polsce, to właśnie naszemu zaproponowano współpracę. Co ważne, na cały projekt nie wydano z budżetu Powiatu Wadowickiego ani złotówki.

  

W tej chwili czujniki umieszczone zostały w 10 instytucjach. Są to:

I Liceum Ogólnokształcące w Andrychowie (ul. Pachla 16)

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie (ul. Starowiejska 22A)

Zespół Szkół Nr 2 w Andrychowie (ul. Batorego 9)

ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej (al. Jana Pawła II 3)

ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej (ul. Mickiewicza 9)

Zespół Szkół CKU w Radoczy (ul. Dworka 8)

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach (ul. Wojska Polskiego 13)

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach (ul. Zegadłowicza 36)

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej w Wadowicach (ul. Parkowa 1)

Starostwo Powiatowe w Wadowicach (ul. Batorego 2)

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Ostanio dodane