Jubileusz wadowickiej biblioteki

9 grudnia 2016 18:43:23

  W Wadowickiej Bibliotece Publicznej odbyły się obchody 70-lecie działalności tej placówki. Z tej okazji odbył się wykład dra Konrada Meusa na temat historii czytelnictwa w Wadowicach oraz otwarto wystawę Barbary Iwańskiej, poświęconą książce artystycznej. Nie zabrakło oczywiście jubileuszowego tortu.

  

Jubileusz wadowickiej biblioteki

     Początki czytelnictwa publicznego w Wadowicach sięgają II połowy XIX wieku i mają ścisły związek z oficynami wydawniczymi działającymi na terenie miasta, a w szczególności z oficyną Foltinów, która obok drukarni i księgarni prowadziła wypożyczalnię książek. Natomiast Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wadowicach rozpoczęła swoją działalność 1 września 1946 roku, a otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Lwowskiej nastąpiło 16 stycznia 1949 roku.  W okresie działalności biblioteki wiele się działo, zmieniali się też dyrektorzy. Dyrektorami byli kolejno: Amalia Kuzia, Jan Andryszczak, Eulalia Dziedzic, Adam Ryszard Fajfer, Jan Sobota, Maria Koczur oraz obecnie Bożena Płonka.=

  W piątek 9 grudnia br. zorganizowane zostały jubileuszowe uroczystości 70-lecia Wadowickiej Biblioteki Publicznej. Po oficjalnym powitaniu wszystkich przybyłych gości, na ręce dyrektor Wadowickiej Biblioteki Publicznej złożono życzenia, kwiaty i listy gratulacyjne. Burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski przekazał bibliotece napisaną przez siebie książkę „Logiczna problematyka czynu i sprawstwa”.

  Z okazji jubileuszu została wydana publikacja „Zarys czytelnictwa i historii bibliotek publicznych w Wadowicach, której autorami są dr Konrad Meus oraz dyrektor WBP Bożena Płonka. Na kanwie tej książki podczas jubileuszowego spotkania wykład wygłosił dr Konrad Meus.

  Kolejnym wydarzeniem obchodów 70-lecia WBP było otwarcie wystawy prac autorki Barbary Iwańskiej „Książka artystyczna”. Jak na jubileusz przystało, był też okazały tort w kształcie dwóch książek, wykonany przez cukiernię „Galicjanka”. 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane