Zebrzydowski twarzą Jubileuszu 400-lecia Kalwarii

7 lutego 2017 21:25:26

  Rok 2017 jest  wyjątkowym czasem dla Kalwarii Zebrzydowskiej, będzie to rok, w którym obchodzimy Jubileusz 400-lecia lokacji miasta. Najważniejszą postacią w czasie trwania tego Jubileuszu będzie osoba fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej Mikołaja Zebrzydowskiego, którego doczesne szczątki spoczęły na Wawelu w kaplicy Zebrzydowskich.

  

Zebrzydowski twarzą Jubileuszu 400-lecia Kalwarii

  W piątek w Kaplicy Zebrzydowskich  Katedry Wawelskiej delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej złożyła wiązankę kwiatów, odmawiając  krótką modlitwę. 

  W skład delegacji poza Burmistrzem Kalwarii Zebrzydowskiej Augustynem Ormantym weszli przedstawiciele Stowarzyszenia Dobroczynnego im. Mikołaja Zebrzydowskiego z Zebrzydowic  ks. Tomasz Szarliński i Jan Góralczyk.

  Delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej rozmawiała  Ks. Prałatem Zdzisławem Sochackim, Proboszczem Katedry Wawelskiej, o  odpowiednim upamiętnieniu Mikołaja Zebrzydowskiego w tym wyjątkowym dla Kalwarii Zebrzydowskiej roku.

  By uczcić tak ważny jubileusz Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz z CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotował  atrakcyjny program na cały rok, zaplanowano serię wydarzeń i spotkań z mieszkańcami by móc wspólnie świętować ten wyjątkowy czas.

  

  Część spotkań będzie miała miejsce w Zebrzydowicach planujemy  zorganizować Rekonstrukcję  historyczną przeprowadzoną  przez pasjonatów historii z Kompanii Dragonów Pana Zebrzydowskiego, będzie to nauka historii w obrazkach.  W Zebrzydowicach odbędzie się również Majówka z Bonifratrami skupiona wokół postaci Mikołaja Zebrzydowskiego.

  Natomiast wczoraj w Zebrzydowicach kręcono film, jego pomysłodawcą i producentem serii jest Stowarzyszenie Dobroczynne  im. Mikołaja Zebrzydowskiego, a sam film stanowi element tegorocznych  działań w ramach projektu Zebrzydowski 2017, powstałego z okazji 400-lecia lokacji miasta, które z biegiem czasu przyjęło nazwę Kalwaria  Zebrzydowska.

   

  Projekt Zebrzydowski 2017 wpisuje się w szerszy plan poznawania historii związanej z założycielem miasta, Mikołajem  Zebrzydowskim. Przez cztery lata pragniemy podążać jego śladami,  koncentrując się na wydarzeniach ważnych dla tutejszej społeczności: - 2017 - lokacja miasta, 2018 - fundacja szpitala w Zebrzydowicach, 2019 - działalność społeczna w Krakowie, Lublinie, Sandomierzu, 2020 - rocznica śmierci - życie Mikołaja Zebrzydowskiego – mówi ks. Tomasz Szarliński.

  Celem projektu jest z jednej strony budowanie pomostu pomiędzy  mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej i uczestnikami Warsztatu Terapii  Zajęciowej a lokalnym społeczeństwem, z drugiej zaś strony oddziaływanie  terapeutyczne zajęć teatralnych i wokół nich niezbędnych przedsięwzięć  artystycznych.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane