Targi Andrychów 2017

Inauguracja Wielkiego Jubileuszu w Kalwarii

20 czerwca 2017 12:46:00

  Uroczystą Mszą św. odprawioną pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym zainaugurowano obchody 400-lecia lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej. Z okazji Wielkiego Jubileuszu telegram przysłał papież Franciszek. Z kolei Prezydent RP Andrzej Duda wystosował do uczestników uroczystości okolicznościowy list.

  

Inauguracja Wielkiego Jubileuszu w Kalwarii

  W 1617 roku założyciel kalwaryjskich kalwaryjskich dróżek Mikołaj Zebrzydowski dokonał lokacji miasta Zebrzydowo. W niedzielę, 18 czerwca 2017 roku w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym rozpoczęły się uroczystości obchodów 400-lecia lokacji miasta Kalwaria Zebrzydowska. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

  W jubileuszowej inauguracji udział wzięli m.in. prezydencki minister Krzysztof Szczerski, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej dr Augustyn Ormanty, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Azariasz Hess, poczty sztandarowe, delegacje Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, rzemiosła, szkół, mieszkańcy Kalwarii.

  W specjalnym telegramie skierowanym do mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej, odczytanym na początku Eucharystii, Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił mieszkańcom.

  „W tym roku Kalwaria Zebrzydowska obchodzi 400-lecie lokacji miasta. To miasto, które powstało wokół Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego, przez wieki okazywało i nadal okazuje gościnność pielgrzymom przybywającym, aby przejść drogę męki Pana i bólu Jego Matki, i by zawierzać Jej siebie i wszystkie  trudne sprawy osobiste, rodzinne i społeczne. A Matka Bożego Syna - jak mówił św. Jan Paweł II - zwraca swe miłosierne oczy ku troskom człowieka strapionego i wyprasza łaskę takiego rozwiązania trudnych spraw, że w swej niemocy zdumiewa się on potęgą i mądrością Bożej Opatrzności (19.08.2002)

  Z tego względu Kalwaria Zebrzydowska ma szczególne znaczenie dla Archidiecezji Krakowskiej, która uczestniczy w obchodach jubileuszu, zanosząc dziękczynienie Bogu za wszelkie dobro, jakie z Jego łaski na tej ziemi zrodziło się w sercach mieszkańców i gości. Chętnie włączam się w to dziękczynienie.

  Równocześnie, przez wstawiennictwo Maryi, proszę Boga, aby zachował w sercach wszystkich to duchowe dziedzictwo i by było ono na dalsze lata źródłem inspiracji i sił do umacniania lokalnej wspólnoty i budowania jej pomyślności.

  Władzom i Mieszkańcom miasta, i wszystkim uczestnikom jubileuszowych uroczystości, przez Twoje, Czcigodny Bracie, pośrednictwo, z serca błogosławię” - napisał w Liście do mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej papież Franciszek.

 

Z kolei Prezydent RP Andrzej Duda, z okazji tak wspaniałego jubileuszu, skierował do uczestników uroczystości okolicznościowy list:

Uczestnicy

uroczystej Mszy Świętej

inaugurującej obchody

400. lat lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej

 

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne

w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

 

Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie Metropolito Krakowski!

Przewielebny Ojcze Kustoszu! Czcigodni Ojcowie Bernardyni!

Szanowny Panie Burmistrzu! Szanowni Przedstawiciele Władz Lokalnych!

Drodzy Mieszkańcy Kalwarii i wszyscy Uczestnicy uroczystości!

  

  Od czterech wieków Kalwaria Zebrzydowska zajmuje szczególne miejsce na historycznej i duchowej mapie Małopolski i całej naszej Ojczyzny. Dzieje tego miasta oraz nierozłącznie z nim związanego kalwaryjskiego Sanktuarium to wielka księga polskich losów. Księga zapisana świadectwami patriotyzmu, wiary, pracowitości, odwagi i niezachwianej nadziei.

 
  Razem z Państwem z radością przeżywam piękne święto, jakim jest czterechsetna rocznica lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej. Z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje całej społeczności miasta oraz rodzinie zakonnej Ojców Bernardynów. Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej Mszy Świętej, otwierającej jubileuszowe obchody.

  

  Nazwa „Polska Jerozolima” zobowiązuje. Już w samym zamyśle założyciela miasta – pobożnego i przejętego biegiem spraw publicznych Mikołaja Zebrzydowskiego – miało to być miejsce rozmyślań, kultu pasyjnego i rachunku sumienia, aby stawać się lepszym człowiekiem i obywatelem. Pokolenia mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej z ofiarnością i zaangażowaniem starały się sprostać temu wymagającemu zobowiązaniu.

  

  Zawsze też serdecznie przyjmowano tu pielgrzymów, którzy tłumnie przybywali przed oblicze kalwaryjskiej Matki Bożej Płaczącej oraz wędrowali szlakami Męki Pańskiej, aby znaleźć duchowe odrodzenie i odpowiedź na trudne życiowe pytania. Kalwaryjskie Dróżki szczególnie ukochał święty Jan Paweł II. Był tutaj Papież Benedykt XVI. Jesteśmy dumni, że wyjątkowość tego miejsca znalazła potwierdzenie we wpisaniu kalwaryjskiego Sanktuarium na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ja również zachowuję stąd poruszające wspomnienia. Wizyta tutaj przed wyborami prezydenckimi była dla mnie wielkim przeżyciem.

   

  Piękna historia tego miasta – w której zawierają się takie chlubne wątki jak heroiczne zmagania w obronie polskiej niepodległości czy mistrzowski kunszt kalwaryjskich rzemieślników – 
łączy się ze współczesnym dorobkiem mieszkańców, ich samorządnością, przedsiębiorczością i gospodarnością. Serdecznie życzę społeczności Kalwarii Zebrzydowskiej wielu sukcesów i pomyślnej przyszłości. Niech bogate jubileuszowe obchody, pełne wartościowych, ciekawych wydarzeń, będą inspiracją do dalszych działań dla dobra Państwa małej ojczyzny.

   

Raz jeszcze proszę przyjąć najlepsze gratulacje i pozdrowienia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej DudaUdostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane