Targi Andrychów 2017

400-lecie Kalwarii Zebrzydowskiej okiem TVP

2 lipca 2017 01:00:00

  TVP Kraków na zlecenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska przygotowała z okazji 400-lecia lokacji miasta materiał promocyjny o Kalwarii Zebrzydowskiej i Jubileuszu Miasta. 

  

400-lecie Kalwarii Zebrzydowskiej okiem TVP

  Materiał filmowy trwa 10 min, a intensywne prace nad nim trwały od ponad 2dwóch miesięcy. Jest to pierwszy tego typu materiał, który ukazuje Kalwarię Zebrzydowską w wielu wymiarach, a całość zamyka się wokół Jubileuszu 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej.

  Film rozpoczyna się od wprowadzenia Ojca Kustosza Azariasza Hessa, który mówi „Wszystko zaczęło się 2 tysiące lat temu w Zmieni Świętej …”, który opowiada o kulcie Maryjnym i powstaniu Sanktuarium Kalwaryjskiego i Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie mogło zabraknąć też Zebrzydowic, o tym miejscu mówi ks. Tomasz Szarliński.

 

  W filmie ukazano też Katedrę Wawelską, gdzie znajduje się Kaplica Zebrzydowskich i spoczywają doczesne szczątki fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej Mikołaja Zebrzydowskiego, do tego miejsca w ramach Jubileuszu pielgrzymują mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej. O związkach Kalwarii Zebrzydowskiej z Krakowem i Katedrą Wawelską opowiada ks. prałat Zdzisław Sochacki – proboszcz Katedry na Wawelu i proboszcz Kalwaryjskiej Parafii ks. proboszcz Wiesław Cygan.

   

  

  W materiale TVP zobaczymy archiwalne urywki z wizyty Ojca świętego Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej z 1979 r. i wspomnienia ks. prałata Stefana Misinca.

   W materiale nie mogło zabraknąć mocnego akcentu związanego z rzemiosłem kalwaryjskim, ukazano tradycje tego miejsca słynącego na cały region z wyrobu mebli. Historię rzemiosła przybliżył Starszy Cechu Zbigniew Pyrek, Dyrektor Mebloformu Krzysztof Kosek mówi o historii zakładu, współczesnych czasach i ekspansji fabryki na rynkach zachodnich.

  Kalwaria Zebrzydowska i okolica jest też znana z produkcji obuwia i tego wątku w tym materiale promocyjnym nie mogło zabraknąć. O tradycjach szewskich mówi Eugeniusz Madej, o tradycjach i ciekawostkach związanych z rzemiosłem opowiada Zbigniew Kochan.

  O współczesnych czasach mówi Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, który zaprasza do wszystkich Małopolan do odwiedzin naszego miasteczka. Materiał promocyjny odkrywa też potencjał edukacyjny jaki jest w Kalwarii Zebrzydowskiej, dlatego też nie zabrakło informacji o Zespole Szkół i Placówek Oświatowych, o których mówi Piotr Janusiewicz, ukazano też Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej.

  

  Film zamykają piękne słowa Ojca Kustosza Azariasza Hessa, o wyjątkowości Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapewne każdy, kto zobaczy ten materiał TVP Kraków ze słowami Ojca Kustosza się zgodzi.

  

  Film został zaprezentowany  na Gali Jubileuszu 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej, a następnie był emitowany w TVP Kraków. Osoby, które widziały ten dokument zgadzają się, że jest to jeden z lepszych materiałów promocyjnych jaki do tej pory powstał o naszej miejscowości.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane