Zakończenie obchodów 700-lecia Witanowic

7 grudnia 2017 13:58:19

  Uroczystą sesją Rady Gminy Tomice zakończono obchody Jubileuszu 700-lecia wsi i parafii Witanowice.

  

Zakończenie obchodów 700-lecia Witanowic

  W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Witanowicach odbyła się 6 grudnia br. uroczysta Sesja Rady Gminy Tomice, wieńcząca obchody Jubileuszu 700-lecia wsi i parafii Witanowice.

  W sesji uczestniczyło wielu zaproszonych gości, m.in.: budowniczy kościoła w Witanowicach Antoni Mazur, Wójt Gminy Wieprz Małgorzata Chrapek, Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos, Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian, Sekretarz Gminy Zator Piotr Domagała, Sekretarz Gminy Polanka Wielka Urszula Potoczny, Dyrektor biura posła na Sejm RP Zbigniewa Biernata Piotr Polanek, asystent posła na Sejm RP Józefa Brynkusa Michał Siwiec-Cielebon, radny Rady Miejskiej w Wadowicach Otto Grudek , Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach bryg. Paweł Kwarciak, Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach insp. Włodzimierz Warzecha, proboszcz parafii w Witanowicach ks. kan. Józef Wróbel, wikariusz parafii w Witanowicach ks. Bogusław Nagel, kapłan rodak ojciec Marek Kłaput, sołtys Wyźrału Lucyna Przystał, sołtys Babicy Bogusław Habrzyk, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Tomice, członkowie Rady Parafialnej w Witanowicach, członkowie Rady Sołeckiej w Witanowicach, nauczyciele ZSP w Witanowicach, artyści – mieszkańcy Witanowic oraz darczyńcy, którzy udostępnili zdjęcia i dokumenty do albumu.

   

   

- Kończymy dzisiaj obchody wielkiego święta wioski i parafii Witanowice. Ten jubileusz 700-lecia jest z jednej strony okazją do namysłu nad przeszłością – ale z drugiej strony chciałbym, aby był istotną cezurą. Momentem ważnym z punktu widzenia naszej przyszłości, naszej drogi ku nowym czasom - mówił podczas sesji wójt gminy Tomice Witold Grabowski.

  Z kolei Zbigniew Kwarciak odczytał podjętą w dniu 16 listopada br., uchwałę Rady Gminy Tomice w sprawie uczczenia 700-lecia Wsi i Parafii Witanowice. Treść tej uchwały została następnie uroczyście przekazana przedstawicielom wsi: ks. kan. Józefowi Wróblowi – proboszczowi parafii, Janowi Kwarciakowi – sołtysowi wsi oraz Andrzejowi Zielińskiemu – dyrektorowi szkoły.

   

  

  Z zainteresowaniem wysłuchano odczytu doktora Przemysława Stanko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pt. „700 lat Witanowic” oraz obejrzano wywiad z projektantem i budowniczym kościoła św. Mikołaja w Witanowicach arch. Antonim Mazurem, który udało się uzyskać ze zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie.

  Z kolei Sekretarz Gminy Ryszard Góralczyk zaprezentował wydany z okazji Jubileuszu album „Witanowice na starej fotografii”, będący kroniką fotograficzną dokumentującą kulturę materialną wsi, prezentującą miejsca, ludzi, zdarzenia. Pierwszy egzemplarz tej wyjątkowej publikacji otrzymał ks. kan. Józef Wróbel. Po sesji albumy zostały też przekazane osobom, które udostępniły zdjęcia i dokumenty na potrzeby jego opracowania.

  Na zakończenie uroczystej sesji zaprezentowały się uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witanowicach z montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez Dorotę Klaję i Beatę Kokoszkę specjalnie na tą uroczystość.

  Uroczystej sesji towarzyszyły wydarzenia kulturalne i kulinarne. Przygotowane zostały wystawy prac miejscowych artystów – mieszkańców Witanowic, dokumentów archiwalnych szkoły w Witanowicach, zdjęć „Witanowice na starej fotografii” oraz prezentacja multimedialna „Obchody Jubileuszu 700-lecia Wsi i Parafii Witanowice”. Natomiast panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Witanowicach przygotowały do degustacji  słynne kładzionki ziemniaczane.

{{gallery_44677}}

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane