Obchody 250-lecia Zawiązania Konfederacji Barskiej

25 września 2018 11:21:04

  Podniosłe uroczystości jubileuszu 250-lecia Zawiązania Konfederacji Barskiej, z udziałem wielu znamienitych gości, zorganizowano w Lanckoronie.

  

Obchody 250-lecia Zawiązania Konfederacji Barskiej

  Centralne obchody 250-lecia Zawiązania Konfederacji Barskiej w Gminie Lanckorona zorganizowane przez Wójta Gminy Lanckorona Tadeusza Łopatę, Przewodniczącego Komitetu Obchodów Zbigniewa Małeckiego oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony prof. Zbigniewa Mirka  rozpoczęły się  w sobotę 22 września br. od Mszy św. sprawowanej przez Jego Ekscelencję o. biskupa Damiana Muskusa wraz z Kustoszem kalwaryjskiego klasztoru o. Konradem Cholewą oraz proboszczami trzech parafii z terenu Gminy Lanckorona.

  W swojej homilii Jego Ekscelencja o. biskup Muskus nawiązał do wpływu konfederacji barskiej na historię Lanckorony oraz  podkreślił, że Lanckorona jest szczególnym miejscem do celebrowania tej rocznicy, ponieważ ziemia lanckorońska jest usiana licznymi grobami konfederatów.

  Po zakończeniu Mszy św. wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik "Wiara i Wolność". Część oficjalną uroczystości rozpoczęło przemówienie Wójta Tadeusza Łopaty. Następnie pomnik został odsłonięty przez Posła Jarosława Szlachetkę, Senatora Andrzeja Pająka, Wojewodę Małopolskiego Piotra Ćwika oraz Wójta Gminy Lanckorona Tadeusza Łopatę. Po uroczystym odsłonięciu pomnik został poświęcony przez o. biskupa Damiana Muskusa.

  Po poświęceniu pomnika nastąpiły oficjalne przemówienia zaproszonych gości. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik odczytał list wystosowany przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz wręczył na ręce Wójta Tadeusza Łopaty okolicznościowy Medal Wojewody Małopolskiego na 100-lecie Niepodległości Polski. Następnie zabrał głos Poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka oraz Senator RP Andrzej Pająk – obaj zgodnie stwierdzili, że odsłonięcie pomnika jest wydarzeniem o szczególnej randze dobrze wpisującym się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski.

  W uroczystościach wzięli udział także m.in.: Radny Sejmiku Wojewódzkiego Filip Kaczyński, przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Iwona Dziuba, Starosta Suski Józef Bałos, Radny Powiatowy Zbigniew Małecki, Radny Powiatowy Jerzy Sikora, Przewodniczący Rady Gminy Lanckorona Ryszard Frączek wraz z Radnymi, Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów w Lanckoronie Danuta Horwacik, Dyrektorzy szkół wraz z delegacjami uczniów i nauczycieli, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, Kierownicy i pracownicy Urzędu Gminy Lanckorona, przedstawiciele stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich działających na terenie gminy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Lanckorona.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane