Jubileusz 60-lecia PKPS w Wadowicach

25 października 2018 15:58:24

  Wadowickie Koło Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej obchodziło jubileusz 60-lecia swej działalności charytatywnej, która zasługuje na najwyższy szacunek. Gala uświetniająca ten jubileusz odbyła się w Sali Kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury.

  

Jubileusz 60-lecia PKPS w Wadowicach

   Działalność charytatywna, prowadzona przez członków koła Polskiego Komitetu Społecznego w Wadowicach zasługuje na najwyższy szacunek. Społecznie, w niewielkim składzie liczbowym, członkowie PKPS niosą pomoc  setkom niemajętnych rodzin, przekazując żywność, odzież, pośrednicząc w przekazywaniu wyposażenia domowego.

  Na terenie Ziemi Wadowickiej Polski Komitet Pomocy Społecznej działa już 60 lat. Od 2004 roku zarząd pracuje prawie bez zmian, realizując zadania wynikające ze statutu, a często udaje się zrobić znacznie więcej niż przewiduje statut. Od 2004 roku w ramach pomocy PEAP, a dzisiaj FEAD wadowicki PKPS otrzymał 3134,5 tony żywności na kwotę 102 626 449 zł. Z żywności skorzystało 14 236 osób. Natomiast z żywności zebranej w ramach Ogólnopolskiej Żywności w placówkach handlowych korzystają głównie te osoby, które nie mogą korzystać z żywności unijnej.

  

  

  W sobotę, 20 października br. w Sali Kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury odbyła się Jubileuszowa Gala, uświetniająca 60 lat działalności Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Wadowicach. Uroczystość zorganizowano pod Honorowym Patronatem Burmistrza Wadowic dra Mateusza Klinowskiego. W skład Jubileuszowego Komitetu weszli: Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej „WIZAN” Jerzy Chylewski, Starosta Wadowicki Bartosz Kaliński oraz właściciel firmy Car Max Maciej Koźbiał.

  Jubileuszowe spotkanie, w którym wzięli udział członkowie PKPS, podopieczni oraz zaproszeni goście, poprzedziła Msza św. odprawiona w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach.

- 60 lat minęło, jak jeden dzień, jak jedno ludzkie życie. Przez te wszystkie lata naszym naczelnym zadaniem była troska o człowieka, szczególnie tego samotnego, starego, chorego, zapomnianego przez najbliższych - powiedziała Prezes Zarządu PKPS w Wadowicach Mariola Stelmaszyk.

  W spotkaniu uczestniczyli m.in. Prezes Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego PKPS Władysław Kasperczyk, Starosta Wadowicki Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, Prezes MSH „Wizan” Jerzy Chylewski, Prezes Firmy Car Max Maciej Koźbiał, Rektor Wspólnoty COLLEGIUM MARIANUM na Kopcu w Kleczy Dolnej ks. Sylwester Fiećko, Przewodnicząca Rady Banku Żywności w Krakowie Beata Ciepła.

  Podczas Gali w WCK zostały wręczone medale, odznaczenia i podziękowania osobom i instytucjom wspierającym charytatywną, bezinteresowną działalność wadowickiego koła Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Odznaczenia PKPS otrzymali burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski oraz Elżbieta Borycka.

  Wręczono również Jubileuszowe Medale działaczom i osobom wspierającym działalność PKPS, które otrzymali m.in.: Rektor Collegium Marianum ks. Sylwester Fiećko, Starosta Bartosz Kaliński, Prezes WIZAN Jerzy Chylewski, Prezes CAR MAX Maciej Koźbiał, Redaktor Naczelny Wiadomości Powiatowych Krzysztof Kopacz, Przewodnicząca Rady Banku Żywności Beata Ciepła, Dyrektor Zespołu Szkół w Jaroszowicach Mirosław Zadora, najstarsza działaczka PKPS w Wadowicach Stanisława Becker.

- Nastały inne czasy, jakże niezrozumiałe dla starszych osób, a musimy pamiętać, że starsze pokolenie nie miało łatwego życia, było bardzo ciężko, brakowało wszystkiego, brak prądu, gazu, pralek, lodówek i tych wszystkich urządzeń, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia. ale było wiele zrozumienia dla drugiego człowieka, wiele życzliwości, otwarte domy, wspólne odwiedziny, a w razie potrzeby dzielenie się kromką chleba, który dzisiaj jakże często ląduje w koszy na śmieci.

Co się stało z dzisiejszym pokoleniem? Domy pozamykane, włączone alarmy, monitoringi, zamiast odwiedzin SMS-y, zamiast rozmowy telewizor, komputer, komórka...

Zastanawiamy się, wspólnie, jak to zmienić? Byśmy byli dla siebie bardziej życzliwi, umiejący wysłuchać drugiego człowieka, a w razie potrzeby udzielić mu pomocy - powiedziała podczas swojego wystąpienia Mariola Stelmaszyk.

   

  Ważnym wydarzeniem przez kilka lat była zbiórka odzieży, zabawek, środków czystości, pościeli, ręczników dla dzieci polskiego pochodzenia z Zaporoża na Ukrainie. Podobnie było w czasie powodzi, zebrano wśród działaczy PKPS 100 worków odzieży i dwie tony żywności, które przekazano Fundacji Miłosierdzie dla niepełnosprawnych z Kalisza. Miłym wydarzeniem był ślub kościelny naszych podopiecznych i skromne wesele, które udało się zorganizować w siedzibie wadowickiego koła PKPS.

  Od 2014 roku PKPS w Wadowicach ma nową siedzibę, w budynku przy ul. Mickiewicza 26. Oprócz żywności prowadzony jest magazyn odzieżowy, z którego korzysta bardzo wiele osób.

 

  Jubileuszowe spotkanie uświetniły występy przedszkolaków z Jaroszowic, Marcina Janeczko, dziewcząt z Zespołu Szkół w Jaroszowicach, Kapeli Regionalnej z Kozińca oraz Zespołu Śpiewaczego „Biesiada” z Tomic.

  Jak przystało na Jubileusz, był też okazały tort, tradycyjne 100 Lat!, a spotkanie zakończono wspólnym poczęstunkiem i rozmowach przy kawie i wadowickiej kremówce.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane