50 lat minęło jak jeden dzień….

29 listopada 2018 14:34:49

  28 listopada odbyły się jubileuszowe uroczystości w jednej ze szkół wchodzących w skład CKZiU nr 2 w Wadowicach - Budowlanki.

  

50 lat minęło jak jeden dzień….

Tegoroczne Święto Szkoły miało wyjątkowy charakter z dwóch powodów. Po pierwsze w tym roku obchodzone jest pięćdziesięciolecie istnienia „Budowlanki” oraz dziesięciolecie nadania Technikum nr 3 imienia księdza Jana Twardowskiego. Te okrągłe rocznice łączą się z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Galę uświetnili zaproszeni goście: ks. Prałat Tadeusz Kasperek, Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach inspektor Włodzimierz Warzecha, aspirant sztabowa Małgorzata Hombesch, dyrektor Wadowickiej Biblioteki Publicznej Bożena Płonka, jurorzy w konkursie „W hołdzie księdzu Janowi Twardowskiemu”, laureaci i ich opiekunowie.

   Pan dyrektor Jerzy Kotaś w swoim przemówieniu podkreślił zasługi księdza Jana Twardowskiego dla Ojczyzny oraz podziękował laureatom konkursu za to, że dzięki swoim pracom kultywują pamięć o poecie, który uczył szacunku wobec każdego człowieka. Następnie wspólnie z panią dyrektor Dorotą Szemik wręczyli nagrody i wyróżnienia uczestnikom powiatowego konkursu organizowanego przez szkołę od dziesięciu lat.

  Podczas uroczystości uczniowie z klasy IV technikum budownictwa otrzymali prestiżowe dokumenty Europass, które obowiązują w każdym kraju Unii Europejskiej. Reprezentanci z klasy III, którzy przebywali na praktykach zawodowych w Turyngii w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków PO WER, podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Niemczech.

  Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klas I i II technikum budownictwa zaprezentowali część artystyczną, poświęconą patronowi. Refleksyjne wiersze poety oraz anegdoty z jego barwnego życia potwierdziły, że uczył on mądrej życzliwości i pokory; wiary i patriotyzmu. Unikał patosu. O swojej miłości do Ojczyzny mówił prostymi słowami, podkreślając wielokrotnie, że nie ma nic cenniejszego niż niepodległość i wolność.

  Warto sięgnąć po twórczość księdza Jana, gdyż przekazuje nam ważne prawdy nie stroniąc od humoru. I na koniec cytat z Elementarza księdza Twardowskiego, który może być przesłaniem: "Żeby coś znaleźć, trzeba wiedzieć, czego się szuka" i drugi: "Jeśli nie wiesz dokąd iść Sama cię droga poprowadzi" (ze zbioru Niebieskie okulary). Niech Jego utwory zachęcą do przemyśleń podczas długich jesiennych wieczorów.

tekst: Agnieszka Kołek

zdjęcia: Joanna Matyjasik

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane