Wadowice odbiciem Nazaretu

17 maja 2020 19:05:40

- Jak pisze św. Łukasz, żyjący w Nazarecie wraz ze swymi Rodzicami Jezus „był im poddany” i „czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (por. Łk 2, 51-52). Podobnie możemy powiedzieć o żyjącym w Wadowicach najpierw małym Lolku, a później coraz bardziej budzącym podziw u innych przystojnym młodzieńcu o dostojnie brzmiącym imieniu Karol. Dzięki wzorowi wiary swoich rodziców prawdziwie wzrastał w „łasce u Boga i u ludzi” - mówił w swej homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w wadowickiej bazylice z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

  

Wadowice odbiciem Nazaretu

  Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach była głównym punktem obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

  W uroczystej Eucharystii sprawowanej w wadowickiej bazylice w niedzielę 17 maja br. uczestniczyli m.in.: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, posłowie na Sejm: Marek Polak, Filip Kaczyński, Rafał Bochenek, Krzysztof Kozik, starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas,  przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz, wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian, wójt gminy Stryszów Szymon Duman,

  Z uwagi na trwającą pandemię obecność wiernych w bazylice była liczbowo ograniczona, natomiast wszyscy wierni mieli możliwość udziału we Mszy św. za pośrednictwem Telewizji Polskiej, która na kanale TVP1 transmitowała na żywo przebieg uroczystości.

  

  W homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zwrócił uwagę, że życie Karola Wojtyły naznaczyły trzy miasta: Wadowice - Kraków - Rzym.

  Mówiąc o rodzinnym mieście Świętego Jana Pawła Wielkiego metropolita przyrównał Wadowice do miejscowości Nazaret, gdzie Jezus wzrastał i żył do rozpoczęcia Swojego nauczania.

- Przy zachowaniu koniecznych i właściwych proporcji zachodzących między Wadowicami a Nazaretem, spróbujmy zatem pojąć życie Karola Wojtyły poprzez tę niezwykłą szkołę, jaką jest jego rodzinne miasto. „Wszystko [bowiem] tutaj przemawia, wszystko nabiera znaczenia” - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

- Rodzina, modlitwa i praca – taka właśnie jest lekcja Nazaretu, gdy spojrzymy na to miasto przez ciche życie Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Taka też jest lekcja Wadowic, gdy będziemy patrzeć na to podbeskidzkie miasto przez pryzmat życia ich najbardziej znakomitych obywateli: Karola Józefa Wojtyły – św. Jana Pawła Wielkiego, jego starszego brata Edmunda i ich rodziców, dziś Sługi Boże, Karola i Emilię.

Jeśli Wadowice są w jakiejś mierze odbiciem Nazaretu, to między Świętą Rodziną a rodziną Wojtyłów zachodzi również szczególne podobieństwo. Nie bójmy się tego stwierdzenia, które w pierwszej chwili może wydawać się zbyt zuchwałe. Święto Świętej Rodziny zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego Kościoła właśnie po to, aby rodziny katolickie czerpały wzór z życia Jezusa, Maryi i Józefa. Bez wątpienia rodzina państwa Wojtyłów była wpatrzona w Świętą Rodzinę i z niej czerpała wzorzec życia dla siebie.

W postać Najświętszej Maryi Panny, Matki Zbawiciela, w szczególny sposób była najpierw wpatrzona matka Edmunda, Olgi i Karola, Emilia Wojtyłowa. Jak wiemy, „gdy nadeszła pełnia czasów” (por. Ga 4, 4), a anioł Pański zwiastował Maryi wolę Najwyższego, aby stała się Matką Jego Jednorodzonego Syna, od Jej „tak” zawisły dalsze dzieje Zbawienia i Odkupienia świata. Gdy dowiedziała się, że Jej macierzyństwo dokona się mocą Ducha Świętego, wypowiedziała swoje Fiat – swoje „Niech mi się stanie”. Podobnie od heroicznej decyzji Emilii, aby mimo trudności i zagrożeń urodzić dziecko, zależało przyjście na świat „największego z rodu Polaków”. Karol Wojtyła mógł się przecież w ogóle nie urodzić… Na szczęście, jego matka pokochała go, zanim go jeszcze ujrzała i zanim go wzięła w swe matczyne objęcia…

Z kolei ojciec Karola Wojtyły w sposób szczególny wpatrzony był w postać św. Józefa, którego Kościół słowami litanii nazywa „żywicielem Syna Bożego” i „troskliwym obrońcą Chrystusa”. Nie tylko bowiem chronił on małego Jezusa przed niebezpieczeństwami, ale także żywił. Słowo to należy rozumieć w sensie szerszym. Nie chodziło bowiem jedynie o to, aby zapewnić Jezusowi codzienną strawę, ale aby przekazać Mu to, co najcenniejsze dla dalszego dobrego życia: zawód cieśli i znajomość Bożego Prawa. To dlatego, zgodnie ze świątecznym zwyczajem, co roku pieczołowicie przestrzeganym, św. Józef wziął dwunastoletniego Jezusa wraz ze sobą i z Maryją na pielgrzymkę do Jerozolimy na Święto Paschy (por. Łk 2, 41-42). Taką też rolę odpowiedzialnego za domowy byt oraz pierwszego wychowawcy w wierze i pobożności pełnił wobec Edmunda i Karola ich ojciec. To on prowadził synów od najmłodszych ich lat do maryjnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nigdy nie zapomnieli, jak przed łaskawe Oblicze Pani Kalwaryjskiej zaprowadził ich nazajutrz po śmierci ich matki, Emilii, aby odtąd Pani Niebieska była dla nich także Matką ziemską.

Jak pisze św. Łukasz, żyjący w Nazarecie wraz ze swymi Rodzicami Jezus „był im poddany” i „czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (por. Łk 2, 51-52). Podobnie możemy powiedzieć o żyjącym w Wadowicach najpierw małym Lolku, a później coraz bardziej budzącym podziw u innych przystojnym młodzieńcu o dostojnie brzmiącym imieniu Karol. Dzięki wzorowi wiary swoich rodziców prawdziwie wzrastał w „łasce u Boga i u ludzi” - mówił podczas homilii abp Marek Jędraszewski

   

 Pełna treść homilii metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego

  

  Po Mszy św. metropolita krakowski dokonał poświęcenia Tablicy Pamiątkowej, wmurowanej na ścianie frontowej wadowickiej bazyliki, upamiętniającej 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II.

  W ramach jubileuszowych obchodów w niedzielne południe TVP Kraków wyemitowało „Głos regionów” prosto z Wadowic, natomiast o godz. 13:00 TVP1 transmitowała koncert  „Urodziłem się w Wadowicach” nagrany w Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II,  z udziałem wielu gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Janusza Radka, Katarzyny Moś, Macieja Miecznikowskiego, Ani Wyszkoni, braci Golców oraz Haliny Młynkowej.

  Relacja z drugiej i trzeciej części koncertu pt. „Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II” w telewizyjnej jedynce zaplanowana została  na godziny  17:30 oraz 21:30.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane