Wojciech Jagielski odwiedził Wadowice

28 września 2017 08:01:01

  Dyskusyjny Klub Książki, który od 2008 roku działa przy Wadowickiej Bibliotece Publicznej, 22 września rozpoczął kolejny rok swej działalności. Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie uświetnił swoją obecnością  znany reportażysta i korespondent wojenny Wojciech Jagielski - świadek najważniejszych wydarzeń politycznych na przełomie wieków.

  

Wojciech Jagielski odwiedził Wadowice

  Zajmuje się on od wielu lat problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Relacjonował wojnę w Czeczeni,  załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu  z Chinami. Podczas spotkania Wojciech Jagielski opowiadał o początkach swojej drogi dziennikarskiej i niebezpiecznych podróżach, jakich doświadczał będąc korespondentem wojennym. Przybliżył zebranym pracę reportażysty, zbieranie materiałów podczas wyjazdów,  ustalenie bohatera reportażu i indywidualne spojrzenie na rzeczywistość. Zapytany o to,  jak radzi sobie ze stresem, który zwykle towarzyszy  wyjazdom do miejsc objętych wojną  stwierdził, że w pracy zamienia się w chłodnego obserwatora, nie pozwala sobie na wzruszenia. Najważniejsze jest jak najlepsze wykonanie zadania.

  W centrum zainteresowań Wojciecha Jagielskiego od zawsze była Afryka, ale zanim tam trafił, wiele czasu spędził na Kaukazie i w Czeczeni, której nie wspomina najlepiej. Powiedział, że jest to kraj, do którego nie chciałby wrócić, ponieważ sytuacja, w jakiej przyszło mu tam pracować, była nieznośna i nie ma żadnych dobrych wspomnień z tego miejsca. Za to w Afryce Południowej czuł się zawsze bardzo dobrze, ponieważ mógł się wtopić w otaczające go środowisko i obserwować nie będąc obserwowanym. Zawsze chętnie tam wraca...

  Nasz gość powiedział, że podróże zawsze były jego pasją, a przypadek sprawił, że stały się również nieodłączną częścią zawodu. Chętnie odpowiadał też na pytania. Słuchaczy interesował szczególnie temat bezpieczeństwa we współczesnym śwoiecie, polityka międzynarodowa oraz kwestia uchodźców. Moderatorem spotkania była Joanna Haber – wieloletnia uczestniczka Dyskusyjnego Klubu Książki.  Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupienia książek autora   i otrzymania autografu.

  

  Spotkanie zrealizowano dzięki  dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane