Wybory 2018 M Koźbiał

#allONE nagradzany

4 kwietnia 2018 23:43:12

  Teatr Sokół z Wadowickiego Centrum Kultury w ostatnim czasie wziął udział w dwóch ogólnopolskich festiwalach teatralnych ze spektaklem pt. #allONE. Jednym z nich był Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek", a drugim "Młodzieżowe Zatargi z Teatrem" w Bolesławcu. Z obu tych wydarzeń wrócili z Głównymi Nagrodami!

  

#allONE nagradzany

  Na XVIII Festiwal Teatrów "Marcinek" (16 - 18 marca) do Poznania zjechały się teatry m. in. z Piły, Czarnkowa, Lubonia, Złotowa i Gostynia. W jury zasiedli specjaliści: aktor znany z licznych ról teatralnych i telewizyjnych Mieczysław Hryniewicz, kierownik literacki Teatru Animacji w Poznaniu Katarzyna Grajewska oraz dr Piotr Dobrowolski z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spośród jedenastu prezentacji konkursowych to właśnie Teatr Sokół zdobył Nagrodę Główną, czyli słynną statuetkę "Marcinka"!

- Jesteśmy super szczęśliwi i wzruszeni. Próbujemy ochłonąć w busie, a droga przed nami długa. Dziękujemy jury za piękną i wartościową recenzję naszego spektaklu. Gratulujemy wszystkim teatrom i dziękujemy za wspólny czas! Dziękujemy Organizatorom i wolontariuszom za gościnność i opiekę! - pisali członkowie zespołu na swoim profilu facebook tuż po zakończeniu Gali.

   

  Tydzień później (23 - 25 marca) Teatr Sokół ponownie wyruszył w podróż, tym razem do dolnośląskiego Bolesławca, gdzie w XIX - wiecznym Teatrze Starym im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się XV Ogólnopolskie Młodzieżowe Zatargi z Teatrem, na których zjawiło się aż 14 zespołów z całego kraju, m. in. z Rzeszowa, Katowic, Zielonej Góry, Tarnowa czy Kędzierzyna Koźla. Poziom prezentacji konkursowych był na bardzo wysokim poziomie, co wielokrotnie podkreślali członkowie jury: Wojciech Chylewski (instruktor tańca ludowego, były tancerz słynnego Zespołu "Mazowsze"), dr Grzegorz Ćwiertniewicz (krytyk teatralny, wykładowca akademicki), dr Agnieszka Włoch (reżyser i pedagog teatralny), Bogdan Nowak (aktor i mim, wieloletni współpracownik Marcela Marceau) oraz Klaudia Kowalik (związana z bolesławieckim Teatrem Z Jednej Gliny). To właśnie oni przyznali Teatrowi Sokół najważniejsze wyróżnienie, czyli Grand Prix festiwalu. Dodatkowo, każdy uczestnik mógł sam zagłosować na ulubiony spektakl - tak oto po podliczeniu głosów w ręce Sokołów trafiła również Nagroda Publiczności! Ponadto, chwilę później okazało się, że Sokoły zwyciężyły także w konkursie na stworzenie etiudy scenicznej inspirowanej Wyspiańskim! W ten sposób stała się rzecz niezwykła: Teatr Sokół przywiózł z Bolesławca całą pulę nagród!

- Zadziały się rzeczy magiczne, za które jesteśmy niezwykle wdzięczni. Po tylu sukcesach wypełnia nas szczęście, ale nie spoczywamy na laurach. O wiele więcej niż nagrody znaczy dla nas to co zostaje w sercach publiczności. Mamy nadzieję, że przesłanie spektaklu pozostanie na długo w pamięci koleżanek i kolegów z festiwali. #allONE zagramy jeszcze z pewnością na Nocy Teatrów w Wadowicach (7 kwietnia), a ponadto obecnie przygotowujemy już nowy spektakl, mając wciąż na uwadze, że dzięki teatrowi można wzbudzić wiele wartościowych przemyśleń, można rozbawić, a także wzruszyć - mówią członkowie zespołu.

  Przypomnijmy, iż #allONE to spektakl o młodym człowieku, który chcąc zrozumieć własnego siebie, ucieka w świat wirtualny - zostaje blogerem. Główną osią na której opiera się przedstawienie jest tekst Tadeusza Różewicza pt. “Odnaleźć samego siebie”. Bohater, pragnący zaimponować swoim kolegom - jak i pewnej tajemniczej osobie - zostaje poddany wielu próbom, mającym na celu uświadomić mu, że o tym kim jesteśmy wcale nie świadczy rozpoznawalność. Poprzez  opowiedzianą  historię  “Sokoły”  w  sposób  zabawny,  czasem  wzruszający  i  niezwykle  krytyczny  starają  się zrozumieć co tak naprawdę pozwala obecnie młodemu człowiekowi poznawać siebie? Czy w środowisku przesiąkniętym wirtualizacją możemy wciąż możemy jeszcze doświadczyć prostych, naturalnych gestów?

  Teatr Sokół działa w Wadowickim Centrum Kultury od 1999 roku, a od 2013 roku opiekunem zespołu jest Michał Brańka - instruktor teatralny, aktor, klown, absolwent Animacji Kultury UJ Kraków i Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, współtwórca oraz były członek wadowickiego Teatru Próg, współpracujący m. in. z DK Inspiro, Fundacją „Czerwone Noski – Klown w Szpitalu” oraz Instytutem Pedagogiki UJ.

 

Zapraszamy na profil Teatru Sokół na facebook’u:

https://www.facebook.com/teatrsokolwadowice/

 

Teatr Sokół

Zdjęcia z Bolesławca: Marta Nowacka, Klaudia Greszta.

Zdjęcie z Marcinka: Bartosz Sołtysiak, Łukasz Musielak, Roch Sidorowicz

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane