Rok 1918 w Polsce i w polskim harcerstwie

12 kwietnia 2018 18:54:55

  16 marca 2018 r. w Muzeum Miejskim w Wadowicach odbyła się kolejna edycja Hufcowego Konkursu Historycznego.

  

Rok 1918 w Polsce i w polskim harcerstwie

  W zmaganiach konkursowych wzięli udział harcerze z drużyn harcerskich oraz starszoharcerskich i wędrowniczych Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, w sumie 12 zespołów. Tegorocznym tematem - „Rok 1918 w Polsce i w polskim harcerstwie” nawiązano do dwóch ważnych jubileuszy: stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i stulecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Konkurs historyczny to jedna z propozycji programowych Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, wpisujących się w rocznicowe obchody.

  Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą związaną z takimi zagadnieniami, jak: rok 1918 w Polsce, ojcowie niepodległej Polski, udział harcerzy w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości, historia zjednoczenia organizacji harcerskich i powstania wspólnego Związku Harcerstwa Polskiego, twórcy zjednoczonego harcerstwa.

  Zwycięzcą konkursu wśród drużyn harcerski została 7 DH „Omega” z Jaszczurowej, II miejsce zajęła 18 DH „Bajkonators” z Wysokiej, a III – 125 DH „Zośka” z Mucharza. Najlepszą drużyną w kategorii starszoharcerskiej i wędrowniczej okazała się 9 DSTH „Ewenement” z Budzowa, II miejsce przypadło 4 DSTH „Stop” z Wadowic, a III – 7 DSTH „Centrum” z Wysokiej. W konkursie uczestniczyły też: 1 DH „Błękitna” (Frydrychowice), 5 DH „Nasze ZOO” (Stanisław Dolny), 13 DH „Krzyk” (Wadowice), 6 DSTH „Dioryt” (Stanisław Dolny), 51 WPDH „Wędrownicy” (Brzeźnica) i 5DW „To nie My” (Stanisław Dolny). Najwyższy wynik w etapie indywidualnym uzyskała druhna Natalia Babrzymąka z 7 DSTH „Centrum”. Dla najlepszych przygotowano nagrody – gry planszowe oraz książki poświęcone historii Polski. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy i zaangażowania!

  Organizatorem konkursu była Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP oraz 130 Drużyna Starszoharcerska „Stu trzydziestu z Mucharza” im. ks. Józefa Poniatowskiego (Mucharz).

{{gallery_44707}}

  Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Muzeum Miejskiego w Wadowicach za udostępnienie pomieszczeń muzeum i pomoc organizacyjną.

  

Czuwaj!
Tekst: phm. Dorota Polan

Foto: hm. Robert Kadela

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane