Spotkanie promocyjne „Wadovianów”

1 lutego 2019 21:37:41

 W piątkowy wieczór (1 lutego) w Muzeum Miejskim w Wadowicach odbyła się promocja Przeglądu historyczno-kulturalnego „Wadoviana”.

 

Spotkanie promocyjne „Wadovianów”

 Promocji towarzyszył wykład historyka i prawnika – Daniela Korbela, który jest badaczem stosunków polsko-czeskich w pierwszej połowie XX wieku. Tematem jego wykładu był udział  żołnierzy 12 pułku piechoty w walkach na Śląsku Cieszyńskim w styczniu 1919 r.

 W 21. numerze „Wadovianów” możemy przeczytać  m.in.  fragmenty szkolnych kronik z lat 1914-1918 oraz relacje żołnierzy biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939 r.

  Tematyka najnowszych Wadovian poświęcona jest niemal w całości obchodzonej w 2018 r. setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Artykuły i rozprawy nawiązują nie tylko do faktów jakie miały miejsce na ziemi wadowickiej w latach Wielkiej Wojny i w przełomowym roku 1918.

  Autorzy tekstów przybliżyli także postacie wadowiczan i osób z miastem na różny sposób związanych (m.in. poprzez naukę w wadowickim gimnazjum), które bezpośrednio – z bronią w ręku – uczestniczyły w tych zdarzeniach.

  Chcąc by o latach przełomu i walki o niepodległy byt państwowy, także po 1918 r., opowiadali ich uczestnicy publikowane są fragmenty szkolnych kronik z lat 1914-1918 oraz relacje żołnierzy biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939 r.

  Ta ostatnia relacja stanowi rodzaj zapowiedzi tematyki jaka będzie podejmowana w 2019 r. w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane