Sypie się rada muzeum Auschwitz-Birkenau

16 kwietnia 2021 11:51:24

  Dopiero co pisaliśmy o powołaniu przez ministra kultury Piotra Glińskiego nowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a już okazuje się, że jej skład musi ulec znaczącym zmianom. Wycofują się z niego kolejne osoby, a wszystko dlatego, że minister wybrał do rady Beatę Szydło.

  

Sypie się rada muzeum Auschwitz-Birkenau

  Do tej pory w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zasiadali głównie znawcy historii i eksperci od konserwacji zabytków. Były wśród nich też osoby pochodzenia żydowskiego. Rada zajmuje się nadzorem nad działalnością muzeum i oceną jego funkcjonowania, opiniuje też roczny plan działań, przygotowany przez dyrektora.

  Dość zaskakująca była zatem decyzja ministra kultury Piotra Glińskiego, by powołać do tego gremium europosłankę i byłą premier Beatę Szydło. Szybko zareagowali na to inni członkowie rady muzeum wybrani na nową kadencję, która potrwa do 2025 roku. Już trzy osoby, które zasiadały w tym gremium, zrezygnowały z dalszego w nim członkostwa. Jak tak dalej pójdzie, w radzie nie pozostanie żaden z ekspertów, którzy dotąd ją tworzyli...

    

  Jako pierwszy rezygnację złożył prof. Stanisław Krajewski, filozof, matematyk i publicysta, działacz społeczności żydowskiej w Polsce. Po tym, gdy dowiedział się z mediów (!), że do nowej rady muzeum został powołany razem z Beatą Szydło, napisał list do ministra Glińskiego. Jak w nim stwierdził, zgodę na zasiadanie w tym gremium wyraził przed laty, będąc w kontakcie z dyrekcją muzeum. „Jednak okazało się, że tym razem, obok osób zajmujących się tematyką dotyczącą obozu, znalazła się tam pani Beata Szydło. Rozumiem to jako upolitycznienie rady. W takiej sytuacji nie widzę dla siebie możliwości funkcjonowania w jej ramach. Rezygnuję zatem z członkostwa w tej radzie" – napisał.

  

  Kolejne dwie osoby, które w ślad za nim zdecydowały się złożyć rezygnację to dr Marek Lasota i Krystyna Oleksy. Ten pierwszy jest historykiem, publicystą i politykiem, a także dyrektorem Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Swoją decyzję o odejściu z rady uzasadnił podobnie, jak Stanisław Krajewski – upolitycznieniem tego gremium. Krystyna Oleksy była przewodniczącą rady w zakończonej właśnie kadencji, a wcześniej wicedyrektorką muzeum Auschwitz-Birkenau. (eł)

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane