Twórcy na 700-lecie Witanowic

3 marca 2017 17:40:49

  Lokalni artyści z Witanowic wzięli udział w spotkaniu z mieszkańcami w ramach rozpoczynających się obchodów 700-lecia Wsi i Parafii Witanowice.

  

Twórcy na 700-lecie Witanowic

  Obchodzony w tym roku Jubileusz 700-lecia Wsi i Parafii w Witanowicach był okazją do spotkania mieszkańców z twórcami ludowymi mieszkającymi w Witanowicach.

  

  

Organizatorem spotkania, które odbyło się 2 marca br. w Zespole Szkół Publicznych w Witanowicach, były: Komitet Organizacyjny Obchodów 700-lecia Witanowic oraz Zespół Szkół Publicznych w Witanowicach.

   

Do opowieści o swoich pasjach zostali zaproszeni:

Bożena Gracjasz - tworzy głównie grafiki, akwarele oraz obrazy olejne. Jest członkiem Wadowickiego Klubu Pracy twórczej „Beskidnicy”. Prezentuje swoje prace m.in. w Galerii „Bałysówka” w Tomicach oraz podczas Wadowickich Spotkań Artystycznych.

Jerzy Gracjasz - miłośnik Ziemi Beskidzkiej, tworzy w drewnie, gipsie oraz betonie, a także maluje i rysuje. Jest zapalonym fotografikiem. Związany z Klubem Pracy Twórczej „Beskidicy” w Wadowicach. Brał udział w licznych wystawach i plenerach.

Halina Mozgała - Byrska - malarka. Jej obrazy to głównie pejzaże, krajobrazy oraz kwiaty. Uczestniczka wielu plenerów. Swoje prace wystawiała przy ul. Kościelnej w Wadowicach. Wiele jej prac można podziwiać w domach mieszkańców Witanowic.

Stanisław Jończyk - swoją przygodę z rzeźbą w drewnie rozpoczął mając 23 lata. Była to figurka Matki Bożej Wambierzyckiej, która nota bene mu zaginęła i musiał robić następną. W swoim dorobku ma m.in. pięć krzyży z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego, rzeźby oraz płaskorzeźby Matki Bożej oraz świętych. Obecnie pracuje nad płaskorzeźbą „Ostatnia Wieczerza”.

Stanisława Sroka - pochodzi z zakopanego, od 1978 roku mieszkanka Witanowic. Haftuje, szydełkuje oraz robi na drutach. Jej prace były wystawiana m.in. w Zatorze podczas wydarzenia artystycznego „Twórcy Ludowi z Doliny Karpia”.

Tadeusz Odrzywolski - pochodzi z Woźnik, a od 25 lat wraz z żoną mieszkają w Witanowicach. Tadeusz Odrzywolski zajmuje się  twórczym wykonywaniem wyrobów z wikliny.

  

Stanisława Majtyka - nieobecna na spotkaniu wieloletnia działaczka Koła Gospodyń wiejskich. Jej pasją było wyszywanie gorsetów dla koleżanek z KGW.

Krystyna Jacek - działaczka Koła gospodyń Wiejskich w Witanowicach, autorka wielu wierszy i tekstów do piosenek. Wydała m.in. tomik wierszy „Krajobraz miłości i wiary”.

Jadwiga Galas - rodowita witanowiczanka, bardzo lubiła haftować bluzki, obrusy, poszewki. Haftowania dawało jej czas na odpoczynek oraz sprawiało wiele przyjemności.

   

  Na szkolnej sali sportowej zaprezentowano również prace poszczególnych artystów, podczas spotkania nie zabrakło też ciekawych pytań do witanowickich twórców.

 Spotkanie organizowane zostało w ramach obchodów 700-lecia Wsi i Parafii Witanowice pod honorowym patronatem Wójta Gminy Tomice Witolda Grabowskiego.

{{gallery_44584}}

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane