Życie na Gorąco Gospodyń SGW

4 marca 2017 11:55:46

  Dziennikarze popularnego, przeznaczonego głównie dla kobiet, tygodnika "Życie na Gorąco", którego obecny nakład wynosi ponad 800 000 egzemplarzy, gościli w pierwszym tygodniu marca w Sułkowicach Łęgu, by zebrać materiał, który ukaże się w Wielki Czwartek, tuż przed Świętami Wielkanocnymi.

  

Życie na Gorąco Gospodyń SGW

  Artykuł z Gospodyniami ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dotyczyć będzie tradycji Wielkanocnych w naszym regionie, znajdziecie w nim Państwo lokalne przepisy, opisy zwyczajów i obyczajów jednego z dwóch najważniejszych świąt w polskiej tradycji! 

  Ci, którzy nie znają działalności i pracy Gospodyń z SGW, mogą zastanawiać się nad fenomenem działania organizacji liczącej sobie ponad 250 członkiń. Wspólna praca, po kilkunastu latach pracy dla siebie i na rzecz lokalnej społeczności, przyniosła owoce!

  Po serii nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu lokalnym, powiatowym, wojewódzkim - przyszedł czas na arenę ogólnopolską! W ubiegłym roku Gospodynie zdobyły m.in. zaszczytne I miejsce w Ogólnopolskim konkursie "Kobiety na start"! Efektem konkursu była nie tylko wysoka nagroda pieniężna, a później udział w programie TV, ale również zauważenie pracy - jednej z najlepszych tego typu organizacji i Stowarzyszeń pielęgnujących polską tradycję. 

  Wzorcowa współpraca SGW z samorządami lokalnymi oraz powiatowym i wojewódzkim przyniosła wymierne rezultaty w postaci promocji regionu, wspólnej pracy na rzecz społeczeństwa, łączenia pokoleń, przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, opieki nad seniorami i przekazywaniem tradycji przyszłym pokoleniom. 

  Dostrzeżono, że praca od podstaw ma znaczenie i jest potrzebna! Trudno sobie wyobrazić lepszy prezent dla gospodyń - na kilka dni przed Świętem Kobiet! Nie będziemy Wam zdradzać zawartości artykułu, który ukaże się w Wielki Czwartek w kioskach w całej Polsce! Zdradzimy tylko tyle, że znajdziecie w nim mnóstwo informacji o miejscowych tradycjach, Konkursie Potraw Wielkanocnych i spojrzeniu na Święta Wielkanocne okiem Gospodyń.

  Autorka artykułu Teresa Kokocińska zwróciła się właśnie do naszych Gospodyń z prośbą o zaprezentowanie pokazowego stolika ze śniadaniem wielkanocnym, wzorcowego koszyczka ze święconką, wystawy prac ludowego rękodzieła oraz lokalnych przepisów na przykładowe potrawy Wielkanocne. 

  Nakład 800.000 egzemplarzy - to jednocześnie świetna reklama regionu i pracy naszych Gospodyń! 

- Zależało mi na tym, aby Panie z Koła Gospodyń Sułkowic Łęgu opowiedziały o tym, jak u nich w domach wygląda Wielkanoc, jak u konkretnych osób w regionie przebiegają obchody tego Święta, jak i kto maluje pisanki, jak w rodzinach dzielą się święconką - mówi Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Czesława Wojewodzic- Stowarzyszenie działa w oparciu o pracę swoich członkiń, które są również członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich. Zawsze podkreślam,  że sukces Stowarzyszenia to nasze wspólne dzieło, nasza wspólna praca! Działania Stowarzyszenia umożliwiają promocję kultury i działań Gospodyń, ale też dzieci, młodzieży i placówek kultury z poszczególnych miejscowości. Tego rodzaju promocję najlepiej widać na dużych konkursach regionalnych. To właśnie tam można zaprezentować potrawy i rękodzieło, pochwalić się talentem wokalnym, tanecznym, muzycznym w szerszym gronie. Jak wspomniałam, wzorcowy stolik wielkanocny przygotowało Koło Gospodyń z Sułkowic Łęgu. Koło ma swoja siedzibę w budynku Wiejskiego Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu

  Spotkania gospodyń SGW to nie tylko wspólna praca, ale też dobra zabawa i mnóstwo pozytywnej energii, wiele uśmiechu, szycie bez okularów, smaczne wypieki, wspólny śpiew, dekoracje jajek świątecznych, pyszne degustacje placków, sałatek, wędlin i dodatków. 

  
  Chcecie się dowiedzieć jak wygląda Wielkanoc widziana oczami gospodyni, jak w naszym regionie przebiegają przygotowania do śniadania wielkanocnego, jakie są zwyczaje i praca związana właśnie z tym świętem?  Zapraszamy do lektury Życia na Gorąco w Wielki Czwartek! Więcej Wam nie napiszemy, żeby nie zdradzać szczegółów!

  Pamiętajcie! Przepisy na potrawy wielkanocne z naszego regionu znajdziecie w "Życiu Na Gorąco" - Pamiętajcie, żeby w Wielki Czwartek odwiedzić Kiosk Ruchu! :)

  
  I najważniejsze! Wydawało się, że z potraw regionalnych nic nas już nie zaskoczy - a jednak! Barszcz biały na białej kiełbasie i wywarze z wędzonki! Pyszny!

A oto przepis:

Składniki: 3 l wywaru z wędzonki, 5 g grzybów, 100 g chrzanu w korzeniu (opcjonalnie 1 słoiczek chrzanu Krakus), 4 kiełbasy, 5 ząbków czosnku, 2 łyzki majeranku, 250 ml smietany słodkiej, sól i pieprz do smaku.

Wykonanie: Na wywarze z wędzonki gotujemy białą kiełbasę, grzyby, zgnieciony czosnek. Gdy grzyby zmiękną, dodajemy chrzan, gotujemy jeszcze przez chwilę. Na końcu dodajemy majeranek, sól i pieprz do smaku.

Podajemy z białą kiełbasa i jakiem

(Źródło: andrychow.pl, foto: Jarek Skupień)

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane