Dwie religie, jedno miasto?

7 kwietnia 2018 13:57:35

 W piątkowy wieczór w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbył się Salonik Literacki połączony z promocją nowej książki Jadwigi Janus „Andrychów. Sceny z życia miasta”.

  

Dwie religie, jedno miasto?

    Na początku przybyli goście mieli okazję posłuchać fragmentu książki opowiadającym o słynnym adwokacie i radnym  z ubiegłego wieku – Janie Malcu. Nastrojowa muzyka i iluminacje świetlne sprawiły, że wszyscy słuchacze w wyobraźni przenieśli się do ubiegłego wieku.

  Na zaproszenie pani Jadwigi Janus do Andrychowa przyjechała także pani Dorota Wiewióra – przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Bielsku – Białej. Autorka książki opowiedziała podczas spotkania wiele historii związanych z Żydami mieszkającymi i pracującymi dawniej w Andrychowie. Wspominała o podróżach, które odbyła do Izraela w związku z poznaniem rodzin Żydów, mieszkających niegdyś na terenach Andrychowa. Okazało się, że wielu z nich nie wiedziało nawet, gdzie przodkowie mają nagrobki.

  Pani Jadwiga Janus wspomniała również o wizycie potomków jednego z Żydów. Odwiedził on kirkut (żydowski cmentarz) i wiele innych miejsc związanych ze swoimi przodkami. Było to dla niego wielkie przeżycie, ponieważ nigdy nie spodziewał się, że uda mu się znaleźć rodzinne miasto swoich rodziców. Książkę „Andrychów. Sceny z życia miasta” można kupić w andrychowskich księgarniach i Rynku Sztuki w Andrychowie.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane