Kroczek, krok i skok

10 marca 2017 11:02:42

  Już prawie sześć miesięcy minęło od startu projektu „Kroczek, krok i skok” realizowanego przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Dać Szansę” w Wadowicach. 

  

Kroczek, krok i skok

JAK STAWIALIŚMY NASZE KROKI....

  Przez te pół roku dwie rehabilitantki pracowały z dziećmi niepełnosprawnymi z wykorzystaniem analizy i terapii chodu. Dziś możemy się pochwalić naszymi osiągnięciami. Dla jednych dzieci są to pierwsze kroczki, dla innych odważniejsze skoki – ważne, że każdy maluch pracował nad swoją sprawnością.

  W ramach upowszechniania dobrych praktyk i dzielenia się doświadczeniem - przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie projektu. Mamy nadzieję, że będzie ono inspiracją do podobnych działań na rzecz terapii chodu dzieci.

  

O ANALIZIE I TERAPII TERAPII CHODU

  W terapii z dziećmi z zaburzeniami pochodzącymi z Ośrodkowego Układu Nerwowego istotnym elementem jest medyczny trening funkcjonalny dostosowany do potrzeb i możliwości małych pacjentów. Prowadzenie dokumentacji oraz stosowanie testów funkcjonalnych różnicujących chód pozwala na określenie postępów terapii oraz poziomu aktywności dziecka. 

W analizie i terapii chodu ważną kwestią jest ocena struktury i funkcji trzech kluczowych stawów: biodrowego, kolanowego i skokowego. Nie można pominąć oceny stopnia przykurczu stawowego, ruchomości oraz sposobu obciążania kończyn dolnych i stóp. Obserwować należy przenoszenie ciężaru ciała, chód po schodach, z przeszkodami oraz na różnym podłożu. 

Podczas terapii wykorzystujemy różnego rodzaju pomoce ułatwiające stymulację chodu, między innymi: dynamiczną ortezę Dunag, kombinezon Theratogs, pasy derotacyjne, oraz ortezy ortopedyczne. Zaopatrzenie pacjentów ma na celu: stabilizację pacjenta, poprawę jakości chodu, stymulację prawidłowego wzorca, wzmocnienie siły mięśniowej, poprawę zakresu ruchu w stawach, zwiększenie wydolności oraz lepszą tolerancję wysiłku. 

Praca nad chodem u dzieci z zaburzeniami neurologicznymi jest istotnym i podstawowym elementem terapii. Zarówno przed fizjoterapeutą jak i pacjentem stoi długa i intensywna praca, aby osiągnąć oczekiwane efekty i rezultaty terapeutyczne.

Jedno jest pewne! WARTO :-) 

  

WYBRANE REZULTATY PROJEKTU

  Uruchomiliśmy w ofercie Stowarzyszenia „Dać Szansę” modelowe rozwiązanie rehabilitacyjne (analizę i terapię chodu) do wykorzystania w okresie wieloletnim. Poprawiliśmy standardy w zakresie rehabilitacji i terapii chodu dla dzieci niepełnosprawnych.

  Zrealizowaliśmy pilotażowe nowatorskie zajęcia rehabilitacyjne dla 40 dzieci niepełnosprawnych, które prowadziły dwie rehabilitantki. Poprawiliśmy sprawność i samodzielność dzieci objętych projektem (wg indywidualnych możliwości). Łącznie dzieci skorzystały z 420 godzin wsparcia.

  Przeprowadziliśmy akcję promocyjno-informacyjną na temat projektu oraz działalności Fundacji PZU wśród społeczności lokalnej oraz zakładów opieki zdrowotnej i placówek rehabilitacyjnych.

  

FUNDATOR

  Nasze przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez Fundacji PZU, która przyznała grant na realizację projektu „Kroczek, krok i skok”. Fundacja PZU od 2004 roku realizuje działania filantropijne Grupy PZU, które są elementem jej strategii zaangażowania społecznego. Celem Fundacji jest: promowanie edukacji dzieci i młodzieży, wspieranie talentów oraz wyrównywanie szans osób z różnych względów upośledzonych, a także zwiększanie dostępu do dóbr kultury i życia społecznego, czyli szeroko rozumiany rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

  Fundatorem Fundacji jest Grupa PZU, dla której obok działalności biznesowej fundamentem zaangażowania są inwestycje społeczne i działania charytatywne w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa, edukacji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia i kultury.

  

REALIZATOR PROJEKTU

  Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Dać Szansę” w Wadowicach

os. XX-lecia 1, 34-100 Wadowice, tel. (33) 873-18-87

  

LINKI

więcej o projekcie: http://dacszanse.pl/projekty/2017/kroczek-krok-i-skok---fundacja-pzu-2

galeria zdjęć: http://dacszanse.pl/galeria/kroczek-krok-i-skok---galeria-projektowa

  

Rehabilitantki: Anna Furdzik i Marzena Sieja

Koordynator projektu: Marzena Pawińska

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane