Z biol-chemu na scenę

29 kwietnia 2017 07:41:54

  „Z biol-chemu na scenę Teatru PWST” - niespodziewany sukces licealistki z „Wadowity” w małopolskim finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

  

Z biol-chemu na scenę

     Wcale nieczęsto się zdarza, że licealiści zainteresowani przedmiotami przyrodniczymi i przytłoczeni nauką biologii czy chemii decydują się na dodatkowy wysiłek, by spróbować swych sił w dyscyplinach typowo humanistycznych, takich jak krasomówstwo czy recytacja. Tymczasem Martyna Guzdek z klasy o takim właśnie profilu w I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach przeszła jak burza eliminacje powiatowe i rejonowe (międzypowiatowe), aby 27 kwietnia b.r. na scenie krakowskiego teatru PWST w finale wojewódzkim wywalczyć pierwsze ”pod kreską” kwalifikacji do finału centralnego w Ostrołęce wyróżnienie za „dynamikę i aktorskie zacięcie”, jak uzasadniał to profesor Jacek Romanowski, przewodniczący jury. Przegrała z reprezentantką Liceum Artystycznego im. Andrzeja Bursy z Krakowa i chłopakiem z innego krakowskiego liceum, po raz kolejny obecnym w finale.

- Długo nie mogłam się zdecydować, żeby się w te konkursy zaangażować, ale opiekun naszej gazety szkolnej „Peryskop”, której jestem redaktorem, mój polonista pan Henryk Odrozek nie dawał mi spokoju, twierdząc, że szkoda nie wykorzystać zdolności i że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. No i że pomoże, zaopiekuje się, doszlifuje, bo jak do tej pory to w takich konkursach nie startowałam ze względu na brak czasu i konkretnych propozycji. W krasomówczym dotarłam do półfinału na szczeblu Małopolski Zachodniej, a teraz jestem zachwycona tą rywalizacją na scenie prawdziwego teatru i kto wie, czy swojej przyszłości nie będę chciała związać  zamiast np. z laboratoriami, to ze sceną czy z filmem. W każdym razie pan Odrozek się mnie nie pozbędzie: w przyszłym roku też chcę startować, bo przecież już teraz, w sumie to w trochę przypadkowym debiucie, byłam tak blisko finału ogólnopolskiego – deklaruje Martyna.

- Martyna ma naturalny talent, ale i silną potrzebę, że tak to ujmę, „minimalizowania wysiłku”, dlatego trochę trwało, zanim udało mi się ją nakłonić do dodatkowej pracy nad recytacją tekstów literackich, w których wyborze pomógł nam Michał Sikorski, aktualny student II roku PWST, a w 2014 roku zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego na szczeblu centralnym. Zresztą przyszedł pomiędzy zajęciami na występ Martyny i trzymał za nią kciuki. Pomogło, bo wyróżnienie tuż „pod kreską” kwalifikacji do finału ogólnopolskiego to sukces olbrzymi, zważywszy na początkowe opory Martyny i ogrom pracy nad tekstami, który przyszło nam w tak krótkim czasie wykonać. Dodam, że Martyna w jej trakcie stwierdziła, że jej to najbardziej odpowiadałby profil  z rozszerzeniami język polski – biologia, który w tym roku szkolnym z mojej inicjatywy został wprowadzony do oferty naszego liceum – stwierdził opiekun Martyny, polonista z „Wadowity” Henryk Odrozek.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane