Romowie bawili się na Bulwarach Skawy

29 lipca 2018 11:16:18

  Wadowiccy Romowie bawili się na Bulwarach Skawy podczas drugiego Pikniku Integracyjnego. 

  

Romowie bawili się na Bulwarach Skawy

  W sobotnie popołudnie 28 lipca br. Romowie z Wadowic bawili się na Bulwarach Skawy podczas plenerowego spotkania integracyjnego. Piknik "My, Romowie z Wadowic" został zorganizowany przez Stowarzyszenie Romów "Cierchenia" w Wadowicach przy współpracy  Urzędu Miejskiego w Wadowicach oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej.

- W Wadowicach od lat nie było widać ani słychać, że tutaj mieszkają Romowie. Teraz coś zaczyna się dziać, Po wielu latach Cyganie się ujawnili, zaczynamy  organizować spotkania, pikniki, chcemy pokazać kulturę romską - powiedział Zbyszek Kwiatkowski, wiceprezes Stowarzyszenia "Cierchenia" w Wadowicach.

  W skład Zarządu Stowarzyszenia "Cierchenia" wchodzą (- na zdjęciu od lewej: Zbyszek Kwiatkowski - wiceprezes, Sebastian Woźny - prezes, Radzisława Zagozdon - skarbnik oraz Krystyna Pikulska - sekretarz.

  

  

- Mimo, że jesteśmy mieszkańcami Wadowic ponad 50 lat, mało nas znacie. Przyczyną tego jest zapewne nasza odrębność zamknięta dla obcych, niepojmowane obyczaje i "cygańskie" zachowanie, które służyło przede wszystkim utrzymaniu bytu rodziny. Pozwoliło nam jednak, mimo nacisków i prześladowań, zachować swoją tożsamość, język i własne tradycje, które nadal podtrzymujemy - piszą wadowiccy Romowie w wydanym przez TMZW folderze.

  Romowie, zwani Cyganami pochodzą z Połwyspu Indyjskiego. Pierwsze historyczne ślady obecności Romów w Europie pochodzą z XIV wieku właśnie z rejonu Bałkanów. Na ziemiach polskich Romowie pojawili się ok. 1500 roku, po prześladowaniach w Niemczech.

  Starsi zapewne pamiętają wędrujące tabory, koczujące niegdyś nas Skawą wozy od Suchej po Zator.

  Z początkiem lat sześćdziesiątych ustawa o obowiązkowym zameldowaniu, czyli osiedleniu, zmusiła Romów do rezygnacji z taborów i koczowniczego trybu życia. Wtedy duże skupisko Romów osiedliło się nad Skawą, za Papiernią. Od wiosny do jesieni mieszkali w namiotach i barakowozach. Dorośli zaczęli podejmować pracę, a dzieci chodzić do szkoły.

  Obecnie w Wadowicach mieszka 110 Romów. Stworzyli Stowarzyszenie "Cierchenia" (gwiazdy), które stara się przybliżyć kulturę i obyczaje Romów.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane