Mieszkają na niepewnym gruncie

12 sierpnia 2018 20:20:43

  Czy mieszkańcy Lanckorony, którym już raz osuwisko zabrało cały dorobek życia, mogą przeżyć tę tragedię jeszcze raz? Po ulewnych deszczach na osiedlu nowych domów wybudowanych dla  rodzin poszkodowanych przez osuwiska obsunęła się ziemia. Mieszkańcy boją się o swoje nowe posesje.

  

Mieszkają na niepewnym gruncie

  W 2010 roku w wyniku osuwisk w Lanckoronie Łaśnicy stracili cały dorobek życia. Teraz boją się, że mogą przeżyć to jeszcze raz.

  Mieszkańcy gminy Lanckorona poszkodowani przez osuwiska, którzy zostali przesiedleni do nowych domów przy ul. kard. Karola Wojtyły w Lanckoronie, ponownie przeżywają trudne chwile. Po tym, jak po ulewnych deszczach usunęła się ziemia spod parkingu, boją się, że wraz z ziemią osuną się ich nowe domy.

  Pod parkingiem powstało urwisko, więc teren został prowizorycznie zabezpieczony, jednak to nie jest rozwiązanie.

  Na usunięcie skutków obsunięcia się ziemi Urząd Gminy w Lanckoronie nie ma pieniędzy. Nie dostanie ich też, przynajmniej na razie, ze Skarbu Państwa.

  Nie wiadomo, czy urwisko powstało w wyniku podmycia przez ulewne deszcze, czy też mamy do czynienia z kolejnym na terenie gminy Lanckorona osuwiskiem.

  Ma to wyjaśnić specjalistyczna ekspertyza. Jeśli potwierdzi ona, że jest to osuwisko, gmina będzie mogła skorzystać ze specustawy dotyczącej osuwisk i pieniądze się znajdą. Jeśli natomiast urwisko powstało w wyniku ulewy, gmina będzie musiała poradzić sobie sama.

   

  Jednak przez ten okres na niepewnym gruncie będą musieli żyć mieszkańcy, już raz doświadczeni przez los.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane