Czytanie, to bardzo ważna umiejętność

16 października 2018 10:21:02

  Choć odsetek osób czytających regularnie jest w Polsce niezbyt powalający, to z każdym rokiem się od zwiększa. Książki przynoszą nam nie tylko rozrywkę, ale i wiedzę, a także pomagają poszerzać nasze horyzonty. Szczególnie dotyczy to dzieci - ich wyobraźnia jest o wiele bardziej plastyczna, w wyniku czego dobra opowieść potrafi je wciągnąć bez reszty. Jakie są zalety zachęcania naszych pociech do czytania? Czy książki i audiobooki mają wpływ na ich rozwój?

  

Czytanie, to bardzo ważna umiejętność

Wyobraźnia nie od parady

  Podobnie jak w przypadku dorosłych, umysł dziecka również musi być regularnie trenowany, aby jego właściciel wykazywał się kreatywnością. Z tego powodu książka czy audiobook dla dzieci ułatwia im ćwiczenie swojej wyobraźni, a przy okazji także umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów, czy rozwijania uczuć wyższych, jak np. ciekawość czy troska skierowana w stronę głównego bohatera. Pod względem rozwijania kreatywności książki są o wiele lepsze od telewizji, gier czy programów interaktywnych - czytając dziecko musi zwizualizować sobie cały świat przedstawiony, co prowokuje jego mózg do wytężonej pracy.

   

Nauka przez zabawę, czyli przyjemne z pożytecznym

  Dodatkowym, dużym plusem czytania książek przez dzieci jest stałe rozwijanie słownictwa oraz nauka płynnego czytania. Choć dziecko bawi się, czytając interesujące je opowieści i bajki, jednocześnie rozwija w sobie umiejętności związane ze zrozumieniem tekstu oraz różnych nowych słów. W ten sposób łatwiej przekonamy naszą pociechę do rozwiązywania szkolnych zadań czy po prostu sięgania po coraz ciekawsze, ale także coraz bardziej interesujące pozycje.

  

Nie tylko do czytania

  Jeżeli nie bardzo umiemy przekonać dziecko, aby zaczęło swoją przygodę z czytaniem, zawsze możemy zacząć od audiobooków. Słuchanie opowiadań może być równie angażujące, co ich czytanie, a z czasem również zachęcić do sięgnięcia po papierowe lub elektroniczne wersje książek. Dużym plusem jest również bogata oferta audiobooków, których możemy słuchać razem z dziećmi, na przykład podczas wspólnej podróży samochodem czy przy okazji posiłku w domu.

   

  Czytanie to bardzo ważna, rozwijająca wyobraźnię umiejętność. W miarę możliwości powinniśmy krzewić ją w naszych pociechach - dzięki zamiłowaniu do książek rozwiną one swoje słownictwo, nauczą się płynniejszego czytania, a także staną się bardziej pomysłowe i kreatywne. Książki są nie tylko świetną formą rozrywki, której dziecko może doświadczać zarówno samo, jak i z rodzicem, jak i bardzo skutecznym narzędziem do nauki poprzez zabawę.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Ostanio dodane