Co powiedzą inni, czyli dlaczego opinia postronnych osób wpływa na nasze decyzje

19 września 2019 16:07:17

  Wstyd, zażenowanie, poczucie porażki. To emocje, które towarzyszą wielu osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Czują, że sytuacja, w której się znaleźli, jest ich osobistą porażką, a co gorsza, często są przekonani o swojej winie. Wielu milczy. Nie decyduje się na to, by prosić innych o pomoc, a przecież wsparcie jest w zasięgu ręki. Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to miejsce, w którym się nie osądza. Tu się po prostu pomaga.

  

Co powiedzą inni, czyli dlaczego opinia postronnych osób wpływa na nasze decyzje

Co ludzie powiedzą

   

  To pytanie, które zadaje wiele osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jak zareagują sąsiedzi, gdy się dowiedzą, że w moim domu ma miejsce przemoc fizyczna? Co powiedzą, gdy wyjdzie na jaw, że jestem ofiarą gwałtu? Czy to pytania, które warto sobie zadawać? Nie. Warto skupić się na sobie i na tym, by ponownie wprowadzić życie na właściwe tory.

   

  Nie ma sensu spoglądać na innych. Mamy tylko jedno życie i tylko jedną szansę na to, by przeżyć je godnie. Każdy dzień to niwelowanie swojej szansy na lepsze jutro. W Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem każdego dnia spotyka się ludzi, którzy już dawno nosili się z zamiarem przyjścia, ale wciąż coś ich powstrzymywało. Takie miejsca jak OPOPP to centra, w których nie ma osądzania. To przestrzenie, w których liczy się człowiek i to, w jaki sposób można mu pomóc. Bez oceniania. Bez krytyki. Bez negatywnych emocji. - „To właśnie tutaj dochodzą do siebie ludzie, którzy stracili już nadzieję. Jak żyć po wypadku samochodowym? Jak sprostać przemocy domowej? Co zrobić w przypadku gwałtu, pobicia i szeregu pozostałych przestępstw, których następstwa wywierają piętno na życiu osób pokrzywdzonych i ich najbliższych. Widzimy, jak trudno postawić jest pierwszy krok, a to właśnie on jest najważniejszy. Na miejscu od razu zaczynamy działanie, ale ono może mieć miejsce dopiero wtedy, gdy ktoś faktycznie się do nas zgłosi. Codziennie czekamy na nowe zgłoszenia, a gdy tylko się pojawiają to… po prostu działamy. Zdarzają się również sytuacje, kiedy dowiadujemy się przykładowo o wypadku i sami wychodzimy z propozycją pomocy. Nasi psychologowie, psychoterapeuci, prawnicy, mediatorzy, osoby pierwszego kontaktu - wszyscy są w gotowości.” - mówi Marta Grabek Niekraszewicz z OPOPP w Krakowie.

  Wyparcie, czyli mechanizm obronny, któremu warto powiedzieć STOP

   

  W psychologii istnieje zjawisko, które określa się mianem „wyparcia”. To mechanizm obronny, który sprawia, że cenne pokłady energii tracimy na to, by zaprzeczyć otaczającej nas rzeczywistości. Pytanie - po co? Osób, które najchętniej wymazałyby złe przeżycia nie brakuje, ale niestety. Nikt nie posiada magicznej różdżki i niezwykłych mocy sprawczych. Na szczęście są ludzie, którzy chcą pomóc ukoić ból tych, którzy cierpią najbardziej. Z OPOPP związanych jest grono ludzi, którzy każdego dnia próbują naprawić świat. Lata działalności to tysiące osób, które zmieniły swoje życie. - „Patrzę na swoje życie wstecz i widzę przestraszoną kobietę, która bała się właściwie wszystkiego. Zostałam potrącona na przejściu dla pieszych. Trafiłam na wózek inwalidzki. Straciłam nie tylko nogi, ale i chęć życia. Rodzice poniekąd wymusili na mnie przyjazd do Ośrodka i do końca życia będę im za to dziękować. Jestem niepełnosprawna, ale szczęśliwa i wiem, że moje życie to nie pasmo porażek, a historia z happy endem i… wózkiem w tle” - mówi Magda, która jeszcze 2 lata temu nie wychodziła z domu.

    Przełamanie lęku nie jest proste. Boimy się konsekwencji swoich działań i tego, że za plecami usłyszmy „a słyszałaś…”. Pamiętajmy jednak, że najistotniejsi w naszym życiu jesteśmy my.

    

  Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzi swoją działalność w aż 7 miejscowościach Małopolski. Poza tym, w każdej chwili można zgłosić się na infolinię, która funkcjonuje przez 365 dni w roku 24/24h.

 

_____________________________________________________________________________

   

Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie

ul. Kapelanka 60

30-347 Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00

sobota: 8:00 - 13:00

Telefon: 12 421 22 88

Całodobowy telefon: 504 704 933

   

____________________________________________________________________________

   

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Oświęcimiu

Centrum Logopedyczno Terapeutyczne dla dzieci i dorosłych Stokrotka

ul. Stefana Okrzei 12

32-600 Oświęcim

Godziny Otwarcia:

wtorek: 12:00 - 15:00

środa: 17:00 - 20:00

   

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Myślenicach

Budynek Ośrodka Interwencji Kryzysowej

ul. Kazimierza Wielkiego 5

32-400 Myślenice

Godziny Otwarcia:

poniedziałek: 10:00 - 13:00

czwartek: 15:00 - 18:00

   

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radoczy

Budynek Ośrodka Interwencji Kryzysowej

ul. Dworska 9

34-100 Radocza

Godziny Otwarcia:

poniedziałek: 11:00 - 14:00

wtorek: 16:00 - 19:00

   

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krzeszowicach

Budynek Gminnej Biblioteki Publicznej

ul. Fr. Kulczyckiego 1

32-065 Krzeszowice

Godziny Otwarcia:

środa: 16:00 - 20:00

   

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Suchej Beskiedzkiej

Urząd Pracy

ul. Mickiewicza 31 

34-200 Sucha Beskidzka

Godziny Otwarcia:

środa: 15:00 - 19:00

   

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Niepołomicach

Budynek Ochotniczych Hufców Pracy 

ul. Bocheńska 26

32-005 Niepołomice

Godziny Otwarcia:

wtorek: 15:00 - 17:00

czwartek: 15:00 - 17:00

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane