2050: Wsparcie osób w kryzysie bezdomności

15 kwietnia 2021 15:09:35

  Stowarzyszenie Polska 2050 powołuje ogólnopolski zespół wolontariuszy wspierających osoby w kryzysie bezdomności, który działa również w Małopolsce.

  

2050: Wsparcie osób w kryzysie bezdomności

  14 kwietnia obchodzony był w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych, zainicjowany przez Marka Kotańskiego – twórcę Stowarzyszenia MONAR i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności. Głównym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób w kryzysie bezdomności, ale także przełamywanie stereotypów dotyczących bezdomności.

  

  Z inicjatywy wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050 powstało z okazji tego dnia okolicznościowe wideo z udziałem koordynatorów projektu z całej Polski.

 

  

- Naszym największym życzeniem jest to, aby tego typu “święta” stały się reliktem przeszłości - mówi Dobrosław Rola, ogólnopolski koordynator projektu i doświadczony streetworker z Wielkopolski.

     

Nie tylko ten jeden dzień

  Ale na tym jednym dniu Stowarzyszenie Polska 2050 nie kończy swojego działania. Powołało ono ogólnopolski zespół złożony z członków i wolontariuszy szczególnie zaangażowanych we wsparcie działań podejmowanych na rzecz osób w kryzysie bezdomności w całej Polsce.

  Stowarzyszenie uruchomiło też specjalną stronę na Facebooku: Polska 2050 - Pomoc w Kryzysie Bezdomności. Będą tam publikowane aktualnie podejmowane działania Stowarzyszenia na rzecz osób w kryzysie bezdomności, jak np. świąteczna akcja #2050mazurków, dzięki której w okresie Wielkanocy ponad 1000 wypieków trafiło do kilkudziesięciu instytucji pomocowych w całej Polsce, w tym też do ogrzewalni przy ulicy księcia Józefa oraz schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Krakowie.

    

Plantacja Dobra w Krakowie

  W Krakowie działa też grupa Plantacja Dobra, utworzona przez wolontariuszy Polski 2050 Małopolskie. Co tydzień, w piątek, wolontariusze pojawiają się w trzech punktach:

- na rogu Pawiej i Ogrodowej (Galeria Krakowska),
- w pobliżu ogrzewalni przy ul. Ks. Józefa,
- w pobliżu ogrzewalni przy ul. Rozrywka.

  

  W Wielki Piątek w tych miejscach Plantacja wręczyła osobom w kryzysie bezdomności świąteczne pakiety, w skład których weszły: pisanki, swojska kiełbasa, chrupiąca bułka, czekoladowe jajeczka, babka drożdżowa oraz bułka z serem. Do tego kawa, herbata oraz (pamiętając o pandemii) maseczki i chusteczki. Z kolei 09.04 wolontariusze czekali z kartoflanką z kiełbasą i pieczywem, kanapkami, kawą, herbatą, batonami i czekoladami. „Mamy poczucie, że jesteśmy im potrzebni, że na nas czekają i choć na chwilę zmieniamy ich świat.” - relacjonuje wolontariuszka.

     

  Pomoc osobom w kryzysie bezdomności to kontynuacja szeregu akcji towarzyszących kampanii prezydenckiej Szymona Hołowni. Obecnie w wielu województwach prowadzone są akcje okolicznościowe, jak i projekty długofalowe, np. streetworking w Poznaniu w ramach tzw. kontraktu obywatelskiego Polski 2050 (czyli umowy wolontariuszy z lokalną społecznością). Podobnie jak w Małopolsce, cyklicznie wydawane są posiłki dla osób w kryzysie bezdomności na Podlasiu i w woj. kujawsko-pomorskim. Z kolei w woj. mazowieckim wolontariusze wspierają Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej, prowadzoną przez Adrianę Porowską, ekspertkę Instytutu Strategie 2050 ds. wykluczeń.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Tagi

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane