Kontrole ZUS. Wstrzymane zasiłki chorobowe

9 lutego 2020 21:59:10

  W Małopolsce w ub.r. ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w ponad 3 tys. przypadków, na kwotę ponad 3,45 mln złotych.

  

Kontrole ZUS. Wstrzymane zasiłki chorobowe

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać.

   

  W naszym województwie w całym 2019 r. ZUS przeprowadził 40,8 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Wydano w sumie ponad 3 tys. decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. Ponad połowa z nich, bo aż 1841, dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia.

  Kwota oszczędności w wyniku kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich w 2019 r. to ponad 3,45 mln złotych.

   

Wyniki kontroli w 2019 r. w małopolskich oddziałach ZUS:

 

Liczba kontroli

Liczba decyzji pozbawiających prawa do zasiłku

Kwota oszczędności

oddział ZUS w Krakowie

18,7 tys.

1444

 1 mln 487 tys.

oddział ZUS w Nowym Sączu

9,24 tys.

615

568,1 tys.

oddział ZUS w Chrzanowie

 7,1 tys.

455

790,2 tys.

oddział ZUS w Tarnowie

5,77 tys.

508

609,8 tys.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane