Powiat zreformuje szkolnictwo zawodowe

28 lutego 2017 17:46:08

  Na trzy nowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego powiat wadowicki dostał blisko 15 mln zł. Skorzysta na tym głownie pięć szkół powiatowych, pozostałym szkołom o profilu zawodowym też coś z tego tortu się dostanie.

  

Powiat zreformuje szkolnictwo zawodowe

  Samorząd Powiatu Wadowice zamierza powołać trzy Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, dwa w Wadowicach oraz jedno w Andrychowie. W Wadowicach w CKZiU zostanie przekształcony  Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica, do którego ma dołączyć Zespół Szkół nr 1 w Wadowicach. Natomiast w Andrychowie w skład CKZiU mają wejść Zespół Szkół Nr 1 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego oraz Zespół Szkół Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej. Mają, ale czy tak statecznie się stanie, zależeć będzie od społeczności szkolnej ZS nr 1 im. św. Jadwigi Królowej, która musi w niedługim czasie zdecydować, czy wsiada do tego pociągu, czy też zostaje na peronie.

  Poza CKZiU pozostaną Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz ZS Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II  w Radoczy, które mają jednak kooperować z wadowickim CKZiU w ramach programu partnerstwa.

  Na uruchomienie i doposażenie CKZiU powiat otrzymał niebagatelną kwotę ponad 14 mln zł.

- Wysokość dofinansowania ze środków unijnych, czyli te 14 mln zł, stawia nas na pozycji zdecydowanego lidera spośród wszystkich powiatów oraz miast na prawach powiatu nie tylko w naszym Subregionie, ale w całej Małopolsce – podkreśla Bartosz Kaliński.

   W ramach otrzymanego dofinansowania Powiat Wadowicki planuje utworzenie Centrów Kompetencji Zawodowych w formie CKZiU, specjalizujących się w obszarach kształcenia zawodowego: administracyjno-usługowego, elektryczno-elektronicznego, mechanicznego i górniczo-hutniczego oraz turystyczno-gastronomicznego.

  

 

Nowopowstałe CKZiU wzbogacą ofertę edukacyjną o nowe kierunki kształcenia (zarówno w trybie dziennym, zaocznym, jak i wieczorowym) oraz o kwalifikacyjne kursy zawodowe czy kursy kompetencji ogólnych (np. kurs prawa jazdy kat. B, kurs operatora koparko-ładowarki, kurs cukierniczy). Umożliwią także dostęp do zajęć dodatkowych dostosowanych do potrzeb i zainteresowań ucznia.

Co więcej, nowe Centra wyjdą naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, z którymi Powiat Wadowicki będzie mógł zawierać stosowne porozumienia w celu lepszego przygotowania wykwalifikowanej, specjalistycznej kadry, bardziej mobilnej na rynku pracy (np. wysyłając uczniów na 4-tygodniowe staże u przedsiębiorców z płatnym stypendium w wysokości 1500 zł). Wzmocniona zostanie też współpraca szkół zawodowych z uczelniami wyższymi.

W ramach CKZiU nasze szkoły będą mogły świadczyć usługi, np. usługi gastronomiczne (catering) czy usługi mechaniczne (uruchomienie stacji diagnostycznej). Centra będą również wykonywać usługi w zakresie poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej (poprzez zatrudnienie doradców zawodowych).

Na zmianach skorzystają także nauczyciele, którzy będą mogli uczestniczyć w różnych formach doskonalenia zawodowego, np. w studiach podyplomowych lub kursach doskonalących, w celu poszerzenia swoich kompetencji zawodowych lub przekwalifikowania się. Pozyskane środki finansowe zostaną ponadto przeznaczone m.in. na: doposażenie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne szkół.

- Mając tak olbrzymie wsparcie finansowe, dla naszej młodzieży pojawia się ogromna szansa na lepszy start w dorosłe życie – podkreśla Bartosz Kaliński.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane