Wybory 2018 M Koźbiał

Nie przytakuj, kiedy nie wiesz, o co chodzi...

11 kwietnia 2018 23:02:30

  Kolejna grupa techników budownictwa z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach  wróciła z praktyki zawodowej w Niemczech. Kacper, Andrzej, Patryk, Paweł, Marcin i Rafał przez cztery tygodnie mieszkali i pracowali w Eisenach.

  

Nie przytakuj, kiedy nie wiesz, o co chodzi...

  Mieli okazję przekonać się, jak wygląda funkcjonowanie  w nowym, nieznanym miejscu, praca z niemieckimi  kolegami i wymagającym szefem. Dużym problemem, jak zwykle, było rozumienie „żywego” języka. Jednak,  nie zrażeni pierwszymi trudnościami, chłopcy odnaleźli się w nowej sytuacji. Oswoili nowe miejsce, poznali miasto, zwiedzili główne atrakcje Eisenach: dom Bacha, Luterhaus,  Automobile Welt i Museum Wartburg.

  W  miejscu pracy  doskonalili swoje kompetencje zawodowe i językowe, nabrali pewności siebie, zyskali motywację do nauki języka, poznali niemiecką mentalność i podejście do pracy.

  W weekendy wyjeżdżali na wycieczki: do Lipska (dwukrotnie)  i Erfurtu.

  Po co wyjechali na praktykę do Niemiec? Czego oczekiwali po tym doświadczeniu ? Czy te oczekiwania zostały spełnione i jakie rady mają dla kolegów wybierających się na taki wyjazd?

- Chciałem poznać innych ludzi, ich kulturę, przekonać się, czy ich życie codzienne bardzo różni się od naszego.

- Uważałem, że taki wyjazd to okazja do ćwiczenia umiejętności językowych i motywacja do nauki języka.

-  Chciałem zdobyć doświadczenie zawodowe, przekonać się, jak wygląda praca w niemieckiej firmie i też sprawdzić siebie, czy podołam takiemu wyzwaniu.

- Chciałem miło i ciekawie spędzić czas, zwiedzić nowe miejsca, zdobyć doświadczenie zawodowe.

Wszyscy uczestnicy praktyk twierdzą, że ich oczekiwania zostały w całości lub dużej części spełnione.

  

Dla planujących wyjazd na praktykę mają takie rady:

- nie bój się, nawet jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności językowych, staraj się jak najwięcej mówić po niemiecku,

- gdy nie rozumiesz polecenia, pytaj, proś o powtórzenie,

- nie przytakuj, gdy nie wiesz o co chodzi,

- korzystaj z możliwości, jakie daje technika – tłumacz internetowy bywa bardzo pomocny,

- nastaw się pozytywnie na inne osoby,

- uzbrój się  w cierpliwość, nie zniechęcaj pierwszymi niepowodzeniami.

   

To już ósmy rok z rzędu budowlańcy (uczniowie technikum i szkoły branżowej) wyjeżdżają na praktyki zagraniczne. Obecnie realizowany projekt to „Mobilność i edukacja młodych budowlańców  w Turyngii”.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach w kolejnym roku szkolnym oferuje kształcenie nie tylko w popularnym zawodzie technik  budownictwa, ale także uruchamia dwa kolejne, atrakcyjne zawody budowlane: technik robót wykończeniowych w budownictwie oraz technik inżynierii sanitarnej.

  

  Uczniowie naszego Centrum w trakcie nauki mogą wziąć udział w bezpłatnych kursach:  prawa jazdy kat. B i T, operatora koparko-ładowarki, projektowania AutoCAD czy operatora wózków widłowych. Obecnie trwa rekrutacja na płatne wakacyjne staże zawodowe, które  cieszą się wśród uczniów dużą popularnością.

  Pełna oferta centrum na stronie ckziuwadowice.pl. Zapraszamy!

Irena Jagiełka

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane