Oficjalne otwarcie Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

12 października 2018 14:39:05

  W dwóch wadowickich szkołach, najpierw w Mechaniku, a następnie w Ekonomiku, odbyły się uroczystości otwarcia Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Nowe Centra przyniosły wiele korzystnych zmian, nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli i pracodawców, pozyskane środki finansowe zostały przeznaczone przede wszystkim na: doposażenie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne szkół.

  

Oficjalne otwarcie Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

  W ramach otrzymanego dofinansowania w wysokości blisko 15 milionów złotych (największa dotacja w Małopolsce nie licząc Krakowa) Powiat wadowicki utworzył trzy Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU), jedno w Andrychowie ("Kotarbin") i dwa w Wadowicach ("Mechanik" i "Ekonomik"). Nowe Centra przyniosły wiele korzystnych zmian, nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli i pracodawców.

  CKZiU specjalizują się w następujących obszarach kształcenia: administracyjno-usługowym - w Andrychowie, turystyczno-gastronomicznym w Wadowicach a także mechanicznym, górniczo-hutniczym i elektryczno-elektronicznym w Wadowicach.

  Pozyskane środki finansowe Zostały przeznaczone przede wszystkim na: doposażenie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne szkół.

  W CKZiU nr 2 w Wadowicach (Mechanik), zakupiono między innymi nowoczesną stację diagnostyczną, mechatronikę, symulatory do nauki jazdy oraz trzy nowe Peugeoty, które nigdy nie wyjadą na ulice i będą służyły uczniom do celów dydaktycznych (mechanika samochodowa).

  

  

  W Ekonomiku w miejsce starych pamiętających lata 70-te minionego wieku stal, stworzono nowoczesne pracownie gastronomiczne z pełnym wyposażeniem kuchennym. Stołówka szkolna wygląda teraz ja wnętrze ekskluzywnej restauracji! Ponadto w szkołach zakupiono kilkadziesiąt nowych komputerów i drukarek urządzono także nowoczesne salę językowe.

  Po upływie trwałości projektu w ramach CKZiU nasze szkoły będą mogły świadczyć usługi i zarabiać pieniądze, np. usługi gastronomiczne (catering weselny z Ekonomika) czy usługi mechaniczne (przegląd na stacji diagnostycznej w Mechaniku)

  W ramach pozyskiwanej dotacji uczniowie mogą brać udział w płatnych stażach u przedsiębiorców (z płatnym stypendium w wysokości 1500 zł!) oraz bezpłatnych kursach: prawa jazdy kategorii B i T operatora wózków widłowych wraz z wymianą butli gazowych, operatora koparko-ładowarki, obsługi dźwigu towarowego, AutoCad zaawansowany, spawania metodą MAG, kurs programowania w systemie CNC, kasjera złotowo-walutowego, obsługi kasy fiskalnej, przedstawiciela handlowego, Photoshop przedłużania włosów, nowoczesnej koloryzacji, nowoczesnego strzyżenia, makijażu, wizażu i stylizacji paznokci, decoupage, kelnerski, barmański z elementami sommelierstwa, carvingu, baristy, obsługi systemów rezerwacji turystycznej, kuchnie świata, sztuki cukierniczej. Do tej pory z takich kursów skorzystało już około 1500 uczniów.

  Na zmianach na zmianach skorzystali również nauczyciele którzy mogą uczestniczyć w różnych formach doskonalenia zawodowego na przykład studiach podyplomowych lub kursach doskonalących w celu poszerzenia swoich kompetencji zawodowych lub przekwalifikowania się. Wzmocniona została też współpraca szkół zawodowych z uczelniami wyższymi.

  Dzięki ogromnej dotacji unijnej nasze wadowickie szkoły mają takie warunki do nauki w swoich podstawowych w kierunkach kształcenia że nie powstydziłaby się ich żadna szkoła średnia w Polsce.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane