Uczniowie CKZiU na praktykach w Turyngii

7 listopada 2018 13:32:02

  Od 30 września do 26 października 2018 roku uczniowie klasy 3F Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 z Wadowic przebywali na praktykach zawodowych w Turyngii w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów  oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków  PO WER.

  

Uczniowie CKZiU na praktykach w Turyngii

  Uczestnikom praktyk praca w Niemczech przypadła do gustu, a szczególnie: brak pośpiechu, duża dokładność, pozytywne nastawienie i uprzejmość współpracowników, a nade wszystko uznanie i życzliwość pracodawców. Dzięki solidnemu przygotowaniu zawodowemu chłopcy potrafili dobrze wykonywać powierzane zadania, a ich praca została doceniona - dwaj przedsiębiorcy budowlani zaoferowali pracę w swoich firmach.

  

  Sprawdzenie się na niemieckim rynku pracy to główny, ale nie jedyny cel tego wyjazdu. Uczestnicy mieli  też możliwość poznania kraju naszych sąsiadów. W każdy weekend odbywały się wycieczki: Erfurt, Weimar, Frankfurt, Lipsk i oczywiście poznawanie Eisenach i okolicy. Zwiedzanie Erfurtu podczas Oktoberfest, Weimaru w czasie obchodów 365. rocznicy Zwiebelmarktu (Święto Cebuli zapoczątkowane w 1653 r. pierwszym Targiem Cebulowym), podziwianie Frankfurtu z pokładu statku wycieczkowego, pływającego w dwugodzinnym rejsie po Menie oraz z poziomu platformy widokowej Maintower oraz poznawanie Lipska z jego wielkim ZOO, którego przejście zajmuje 4 godziny. Chłopcy poznawali ponadto atrakcje turystyczne Eisenach: Wartburg, Bachhaus, Luterhaus, Burschenschaftsdenkmal.

  

  Motywacje do udziału w praktykach były inne u każdego z uczestników: jedni traktowali wyjazd jako przygodę, inni zaspakajali ciekawość świata, kolejnymi kierowała chęć poznania ludzi czy też sprawdzenie się w realiach europejskiego rynku pracy. Wszyscy jednak ocenili wyjazd jako udany i nie żałowali swojej decyzji. Niektórzy z nich już planują podjąć pracę za granicą po zakończeniu szkoły, inni natomiast uznali,  że choć praktyka w Niemczech im się podobała, to jednak będą szukać zatrudnienia w naszym kraju.

  

  „Niezależnie jaką decyzję podejmą w przyszłości, będzie ona bardziej świadoma, bo oparta na osobistym  doświadczeniu - zwraca uwagę opiekunka praktyk - Pani Irena Jagiełka. Właśnie to doświadczenie i poznanie siebie, swoich możliwości i ograniczeń jest największym atutem praktyk - dodaje.

  

  Dla wszystkich uczestników była to pierwsza okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w niemieckim zespole fachowców, czyli stanowiła swego rodzaju przymiarkę na przyszłość. Niebawem kolejna grupa uczniów rozpocznie przygotowania do wyjazdu, gdyż młodzież wykazuje duże zainteresowanie tą formą odbywania praktyk. Nie sposób oprzeć się.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane