Proza uczniów Wadowity

22 października 2019 01:31:22

  O rodzinnej traumie i psychodelicznym porozumieniu – kolejne sukcesy uczniów „Wadowity” w XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Literackiej Młodzieży „LIPA” w Bielsku – Białej.

  

Proza uczniów Wadowity

   Po raz kolejny redaktorzy „Peryskopu” z I LO im. Marcina Wadowity są doceniani także za swoje teksty literackie. Tym razem ten zaszczyt spotkał debiutantki na tym polu: Dominikę Kocot i Sarę Piekut.

  Dziewczyny ujęły jury nietypową formą swoich opowiadań, dlatego zostały laureatkami nagród w kategorii „proza uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Maturzystka Dominika i drugoklasistka Sara nad wyraz dojrzale, wg opinii członków jury, podeszły do swojej literackiej pracy: Dominika świetnie zagrałą formą, odając głos „częściom ciała”, Sara znakomicie z kolei ubrała w słowa i skomponowała opowieść o rodzinnej traumie. 18 października b.r. na Gali Przeglądu w bielskim klubie „BEST”, zapoczątkowanej refleksyjnym koncertem Czesława Mozila, który w oryginalny, sobie właściwy sposób zaadaptował muzycznie i wokalnie m.in. teksty Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, dyplom i  „paczkę” z wartościowymi książkami oraz antologią nagrodzonych tekstów wręczyli im członkowie jury: Tomasz Jastrun, znany warszawski pisarz i publicysta, oraz Jan Picheta, bielski poeta i animator kultury. Jak zwykle była też okazja do publicznego przeczytania swoich utworów, uczestnictwa w dyskusji panelowej oraz warsztatach literackich z członkami jury.

  - Coroczny nasz październikowy wyjazd na Galę  „LIPY” to w dobie dominacji komercyjnej pop – kultury coraz rzadsza okazja do obcowania  ze sztuką „naturalną”, wypływającą z potrzeby serca i umysłu młodych ludzi z całej Polski: laureaci Przeglądu przyjechali nawet z najbardziej odległych zakątków naszego kraju - dosłownie od Szczecina po Przemyśl. W tym roku wyjątkowo wielu  spośrod nich chciało odczytywać swoje teksty, a także dyskutować na ich temat. Wygląda na to, że, przynajmniej w tym gronie ludzi wrażliwych na piękno i moc sztuki, rodzi się jakaś wewnętrzna potrzeba wymiany poglądów, dyskusji, przekonywania do swojego sposobu postrzegania świata. Tym bardziej cieszy, że właściwie co roku moi podopieczni zostają w tym Przeglądzie dostrzeżeni i nagrodzeni - mówi opiekun redakcji „Peryskopu”, polonista z „Wadowity”, Henryk Odrozek.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane