Odblaskowa Szkoła Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym

30 października 2019 02:28:44

  Jak co roku Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Stanisławiu Górnym przystąpiła do programu „Odblaskowa Szkoła”, organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

  

Odblaskowa Szkoła Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym

  Celem akcji  jest promowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, uwrażliwienie na potrzebę noszenia odblasków, a także wyposażenie uczniów  w elementy odblaskowe.

  W ramach „Odblaskowej szkoły” zorganizowano szereg inicjatyw, w które zaangażowali się wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Swoją pomocą służyli również rodzice, którzy licznie wzięli udział w „Rodzinnym odblaskowym rajdzie rowerowym” czy odblaskowych warsztatach plastycznych.

  Uczniowie z klas I - III zachęcali  do noszenia odblasków również podczas spaceru po Stanisławiu Górnym. W czasie „odblaskowego pochodu” skandowali hasła, nieśli kolorowe transparenty, rozdawali napotkanym mieszkańcom ulotki i zwracali uwagę na konieczność posiadania elementów odblaskowych.

Aby uwrażliwić kierowców na konieczność dbania o bezpieczeństwo swoje i innych, a także zwrócić ich uwagę  na potrzebę szczególnej czujności w okolicach szkoły, wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami utworzyli „odblaskowy łańcuch” wzdłuż drogi. Nie zapomniano również o seniorach – po nabożeństwie różańcowym uczniowie rozdawali im ulotki edukacyjne, przypominające o obowiązku noszenia odblasków.

  W szkole zorganizowano także konkurs plastyczny. Zadaniem było wykonanie dowolną techniką pracy pt. „Bezpieczna droga do szkoły”. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością, ich prace były ciekawe, estetycznie zrobione oraz trafnie zwracały uwagę na prawidłowe zachowania na jezdni. Sporządzono wystawę wszystkich prac konkursowych, a w rolę jurorów tym razem wcielili się rodzice uczniów naszej szkoły. Ponadto uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa, biorąc udział w drużynowym konkursie dotyczącym tej tematyki. „Jak wyglądają znaki drogowe informacyjne?”, „Którą stroną jezdni należy się poruszać?”, „Jak prawidłowo przejść na drugą stronę?” – to tylko niektóre pytania, z którymi mierzyli się jego uczestnicy. Poszczególne klasy szkoły podstawowej rywalizowały również między sobą, walcząc o tytuł "najbardziej odblaskowej klasy". Uczniowi przygotowali także edukacyjne gazetki ścienne oraz swoje klasowe hasła promujące noszenie odblasków.

  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się sprzedaż „odblaskowych ciasteczek” - tym sposobem również zachęcano dzieci do pamiętania o odblaskach.

  W szkole zorganizowano także Dzień Wzorowego Uczestnika Ruchu Drogowego. Poczas zabaw w utworzonym na sali gimnastycznej miasteczku drogowym uczniowie poznawali najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.  Przedstawiono również edukacyjne prezentacje multimedialne, a zwieńczeniem obchodów tego dnia był pokaz odblaskowej mody.

  W ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" uczniowie młodszych klas przygotowali scenkę edukacyjną, w której przybliżyli swoim kolegom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, natomiast uczniowie klasy I biorą udział w programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka". Również na innych lekcjach dzieci, wspomagane przez nauczycieli, utrwalają wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego. Dużą pomocą w tym zakresie była wizyta w naszej szkole policjanta, który omówił z dziećmi najważniejsze zasady obowiązujące w ruchu drogowym.

 

 Kolejną akcję zorganizowano  w piątek 25.10. Uczniowie klas 1-3, w kamizelkach odblaskowych i wyposażeni w transparenty z odblaskowymi hasłami, przechadzali się ulicami Wadowic, przypominając w ten sposób pieszym o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmroku. Przechodnie przyjaźnie i z uśmiechem witali tę głośną gromadkę, chętnie przyjmowali odblaski i ulotki.

 

  Opisane inicjatywy to nie jedyne, jakie podjęto w ramach „Odblaskowej szkoły”. Mamy nadzieję, że wszystkie organizowane działania przysłużą się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane