Mała szkoła - wartościowe przedsięwzięcie

24 lutego 2020 14:10:59

"W poszukiwaniu tożsamości" - w hołdzie Janowi Pawłowi II w 100-lecie urodzin.

  

Mała szkoła - wartościowe przedsięwzięcie

  Szkoła, oprócz realizacji zadań wynikających z podstawy programowej poszczególnych przedmiotów, bierze na siebie odpowiedzialność także za wychowanie dzieci i młodzieży ku wartościom ponadczasowym. To środowisko, które ma możliwości przekazać młodemu pokoleniu niejako w testamencie dorobek kulturalny i duchowy starszego pokolenia.

  

  Jednym z elementów dziedzictwa i bogactwa naszego regionu są osoby, ich życie i twórczość, które znane są na całym świecie.  Jedną z takich postaci jest papież – św. Jan Paweł II. W maju 2020 będzie obchodzone stulecie urodzin papieża- Polaka. Nasza szkoła pragnie włączyć się w ogólnopolskie obchody tej rocznicy.

 Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce od października 2019 r. wdrażają innowację pedagogiczną: "W poszukiwaniu tożsamości"- w hołdzie Janowi Pawłowi II w 100-lecie urodzin. Autorem innowacji jest zespół nauczycieli: Izabella Jóźwiak, Natasza Hebda, Julia Dura, Barbara Grygiel, ks. Grzegorz Saternus.

   

CELE INNOWACJI:

1.Zapoznanie z życiem , twórczością Karola Wojtyły, dziedzictwem duchowym pontyfikatu Polaka – papieża.

2.Uwrażliwianie uczniów na piękno „Małej Ojczyzny”, poprzez odwiedzanie miejsc związanych z Janem Pawłem II.

3.Przygotowanie uczniów do świadomego poznania nauczania Jana Pawła II.

4.Wyrabianie umiejętności plastycznych.

5. Doskonalenie umiejętności komponowania utworów literackich oraz redagowania wybranych form wypowiedzi ( notatka, list, biogram, sprawozdanie).

6. Kształtowanie umiejętności wypowiedzi ustnych.

7.Wyzwalanie aktywności twórczej i intelektualnej  poprzez udział w spektaklu teatralnym o dzieciństwie Karola Wojtyły oraz udział w przygotowaniu wystawy.

8. Wdrażanie uczniów do samodzielnego, świadomego przyswajania wiedzy  poprzez udział w konkursie o Janie Pawle II.

9. Wykorzystanie multimediów do tworzenia projektów i prezentacji.

10.Kontakt z dobrami kultury, bogactwa „Małej Ojczyzny” : Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków.

11.Rozwijanie całokształtu osobowości dziecka poprzez kształtowanie  wartości chrześcijańskich i patriotycznych.

 I wiele się udało. Na początku innowacji nauczyciele zorganizowali spotkanie uczniów i mieszkańcami Dąbrówki z infułatem Jakubem Gilem. Uczniowie szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie.  W szkole pojawiły się gazetki okolicznościowe. Dzieci poprzez ciekawe zajęcia poznają życie i nauczanie Jana Pawła II. Uczniowie szkoły biorą udział w różnych konkursach dotyczących postaci Polaka-papieża. W VIII edycji konkursu: " Jan Paweł - Przyjaciel i Mistrz Młodych", który zorganizował Zespołu Szkół CKU im. św. Jana Pawła II w Radoczy uczennica SP. w Dąbrówce Emilia Piętoń zajęła I miejsce.

   

  Było to dla szkoły szczególne wyróżnienie, gdyż po raz pierwszy  uczniowie wykonali prace na konkurs. W ramach innowacji uczniowie wybrali się śladami Jana Pawła II  do Kalwarii Zebrzydowskiej. Przed nimi jeszcze wycieczka do Wadowic i Krakowa. Na specjalne zaproszenie Stowarzyszenia Szkół Jana Pawła II pani dyrektor szkoły Lucyna Wacławska udała się do Krakowa i w Instytucie Dialogu Międzykulturowego wygłosiła prelekcję o innowacji wprowadzanej w szkole. Przed uczniami wiele konkursów szkolnych i ogólnopolskich.

   

Zakończeniem innowacji będzie udział w maju w ogólnopolskiej akcji: "Cała Polska śpiewa Barkę". 

Barbara Grygiel

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane