PAP Koronawirus

Likwidacja Trójki zablokowana

25 lutego 2020 18:00:11

  Małopolska Kurator Oświaty wydała negatywną opinię w sprawie projektu połączenia dwóch szkół podstawowych - anrychowskiej „Dwójki” i „Trójki”. Burmistrz Andrychowa zapowiada odwołanie.

  

Likwidacja Trójki zablokowana

  Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak wydała negatywną opinię dotyczącą likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Andrychowie i włączeniu obwodu zlikwidowanej szkoły do obwodu Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie.

  Uchwałę o likwidacji andrychowskiej „Trójki” podjęła niedawno Rada Miejska w Andrychowie. Po emocjonalnej debacie o likwidacji SP3 zdecydował jeden głos.

  Zdaniem wnioskodawców połączenia obu szkół, potrzeby edukacyjne niewielkiej liczby uczniów SP3 mogą być spełnione przy wykorzystaniu struktury Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie, mieszczącej się w tym samym obiekcie. Po połączeniu obu szkół dotychczasowe odziały klasowe Szkoły Podstawowej  nr 3 będą funkcjonować tak,  jak dotychczas w rozumieniu miejsca pobytu uczniów w budynku oraz pracy z  dotychczasowym nauczycielem.

  Proponowane zmiany mają natomiast poprawić  obsługę administracyjną i organizacyjną szkoły. Argumentowano, iż lokalizacja obu szkół w budynkach, których części były wielokrotnie rozbudowywane w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat oraz trudności w obsłudze instalacji grzewczych i elektrycznych wskazują na konieczność utworzenia jednego administratora.

   

  Przeciw likwidacji „Trójki” byli rodzice uczniów o grono pedagogiczne z tej szkoły oraz radni opozycyjni w andrychowskiej Radzie Miejskiej.

- Wyrażamy głębokie oburzenie z kolejnej, trzeciej już próby chęci unicestwienia SP3 przez organ prowadzący, mimo braku zgody Rady Miasta w latach poprzednich. Ponadto forma działań prowadzonych przez GZO wspólnie z kierownictwem Szkoły Podstawowej nr 2 , z pominięciem osób najbardziej zainteresowanych - rodziców uczniów SP3, świadczy o lekceważeniu nas jako obywateli i jest przykładem przedmiotowego traktowania całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 3. Jest nam bardzo przykro, że nie możemy spojrzeć wszystkim radnym w tym momencie w oczy. To nie jest sprawa tylko na dzisiaj. Nie tylko tu i teraz,  to jest przyszłość naszych dzieci, które zdążyły pokochać tą szkołę i poznać jej historię i tradycję - mówiła na sesji przedstawiciela Rady Rodziców uczniów SP3.

   

  Weto małopolskiej kurator nie kończy oświatowego sporu w Andrychowie. Burmistrz miasta Tomasz Żak zapowiedział w lokalnych mediach, że odwoła się od opinii małopolskiej kurator do ministra edukacji narodowej.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane