PAP Koronawirus

Najlepsi mówcy półfinału OKK

2 marca 2020 11:37:28

  29 lutego b.r. w Auli I LO im. Marcina Wadowity odbył się po raz kolejny półfinał regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.

  

Najlepsi mówcy półfinału OKK

  Tegoroczny temat brzmiał: „Czasy walki o wolność ojczyzny – pamiętać o nich czy odłożyć do lamusa?” i choć nie był łatwy, to licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikając „łatwego” patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia.

  Najlepsi mówcy wyłonieni w eliminacjach lokalnych zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji współczesnego rozumienia patriotyzmu, dostrzegając wieloaspektowość zagadnienia pamięci historycznej, co na dodatek  poparte zostało świetnym warsztatem krasomówczym. Według słów członków jury:  Piotra Wyrobca, dyrektora Wadowickiego Centrum Kultury oraz Roberta Tracza, nauczyciela języka polskiego w CKUiZ nr 1 w Andrychowie najbardziej ujmująco i przekonywująco zarazem sens tematu wybrzmiał w przemówieniach trojga oratorów, którzy zajęli czołowe lokaty. Zwyciężył Bartłomiej Leśniak z Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, podopieczny Iwony Kaczmarek, drugie miejsce zajął Marcin Płonka z I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach - opiekun: Henryk Odrozek, trzecie także andrychowianka Emilia Karaś. Dodatkowo postanowiono wyróżnić Magdalenę Bolek  z III LO w CKiUZ nr 1 w Wadowicach (opiekun: Renata Marek) oraz Oliwię Chrząszcz i Dominikę Lenart z LO w Suchej Beskidzkiej (opiekun: Krystyna Stanaszek). Laureatem Nagrody Publiczności  został Marcin Płonka. Uczestnikom i ich opiekunom za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu podziękowali: gospodarz imprezy Pani Dyrektor I LO Janina Turek oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga.

   Decyzją jury do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 6 marca b.r. w pięknej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowano laureatów dwóch pierwszych miejsc: Bartłomieja Leśniaka i Marcina Płonkę. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe,  zaś na trójkę najlepszych 6 marca w „finale finałów” czeka wycieczka do Brukseli połączona ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego.

Podziwiam tych młodych ludzi, że tak osobiście i bez zbędnego patosu, tak naturalnie potrafią mówić o pamięci historycznej przez pryzmat swoich osobistych doświadczeń i tradycji rodzinnej. Ta refleksyjność, umiejętność oderwania się od FORMY publicznych wystąpień obserwowanych w mediach -  to WARTOŚĆ. Nasz konkurs pozwala ją wyartykułować i należy tylko mieć nadzieję, że „proza życia” nie zabije w przyszłości w tych młodych ludziach  ich młodzieńczej wrażliwości i naturalności – powiedział Henryk Odrozek, nauczyciel w I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, organizator konkursu.

  Dodajmy, że organizowana po raz dwudziesty drugi impreza odbywa się nieodmiennie  pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Języka Polskiego. Bartek, Marcin – trzymamy kciuki!

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane