Radni przeciw sprzedaży EKO

16 grudnia 2016 07:27:56

  Po pół roku dyskusji i zażartych sporów wadowiccy radni nie zgodzili się na sprzedaż 49% udziałów gminy Wadowice w Przedsiębiorstwie Komunalnym "EKO" w Choczni.

 

Radni przeciw sprzedaży EKO

  W czwartek, 15 grudnia na nadzwyczajnej sesji 12 radnych było przeciw sprzedaży gminnego wysypiska, nikt nie był za, a 9 radnych wstrzymało się od głosu. Taki zdecydowany sprzeciw radnych zadziwił wszystkich obecnych na sesji.

  Na wynik głosowania z pewnością wpłynęło głosowanie imienne, którego zażądał radny Paweł Janas. Wcześniej przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Zofia Kaczyńska apelowała do radnych o refleksję:

- Dwa lata temu w bezpośrednich wyborach mieszkańcy Gminy Wadowice wybrali nas oczekując, że z szacunkiem będziemy podchodzić do dorobku pokoleń mieszkańców naszej Gminy. Nie może być zatem naszej zgody na choćby najmniejszy uszczerbek na majątku Gminy Wadowice, realizowany w naszej ocenie pod dyktando burmistrza i prywatnego inwestora - mówiła radna Zofia Kaczyńska.

  Natomiast autor uchwały o sprzedaży udziałów w EKO - burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski najpierw odmawiał wejścia na salę obrad stojąc przed salą sesyjną w asyście czterech policjantów, a następnie uznał, że radni nie mają sensownych argumentów:

- Mogliśmy mieć w budżecie 6,5 mln zł na potrzebne inwestycje, a mamy 0... Rada Miejska to niestety jeden z hamulców rozwoju Wadowic - podsumował niepomyślne dla siebie wyniki głosowania burmistrz Klinowski.

 

 

  Przypomnijmy, że to za kadencji poprzedniej burmistrz Ewy Filipiak, w 2013 roku doszło do podwyższenia kapitału zakładowego EKO w Choczni i objęcia nowych udziałów przez inwestora strategicznego - spółkę Empol z Tylmanowej.  Od tego czasu gminie Wadowice pozostało 5.790 udziałów o wartości po 1.000 zł każdy (tj. 49%). Większość udziałów - 51% objęła spółka Empol z Tylmanowej.  W tym roku obecny burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski chciał sprzedać pozostałe udziały, a tym samym utracić wpływ samorządu gminy Wadowice na zarządzanie  nad choczeńskim wysypiskiem. Swój pomysł burmistrz argumentował tym, że gminy nie stać na dokapitalizowanie spółki EKO, o co wnioskował większościowy udziałowiec. 8 milionów złotych pozyskane z dokapitalizowania spółki miały zostać przeznaczone na rozbudowę wysypiska, aby dostosować je do wymogów stawianych Regionalnym Instalacjom Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

  

  Do wadowickich rajców posłanka Ewa Filipiak skierowała apel w sprawie choczeńskiej spółki EKO oraz podwyżek opłat za odpady komunalne:

    

Apel do radnych Rady Miejskiej

w Wadowicach

  

  Jako wieloletnia burmistrz Wadowic apeluję do radnych Rady Miejskiej w Wadowicach o stanowcze sprzeciwienie się planom M. Klinowskiego sprzedaży składowiska odpadów komunalnych w Choczni i planom podniesienia cen opłat za śmieci.

   

  Kilka lat temu z wielkim wysiłkiem gmina Wadowice pozyskała inwestora strategicznego, który dokapitalizował spółkę gminną Eko i zbudował za własne pieniądze Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych, której gmina Wadowice  stała się współwłaścicielem.

  

  Wbrew rozgłaszanym ostatnio wierutnym kłamstwom gmina Wadowice nie sprzedała wówczas żadnego udziału. Natomiast dzięki dokapitalizowaniu nowy inwestor objął dodatkowe udziały powiększając tym samym wartość spółki.

  

  Niestety teraz ten niewątpliwy sukces gminy Wadowice może zostać zniweczony poprzez sprzedanie należących do naszej gminy udziałów. 
  Nie można na to pozwolić, ponieważ byłoby to wielkim złem i działaniem na szkodę gminy.

  

  Drastyczne podniesienie opłat za odbiór śmieci i sprzedaż udziałów w spółce Eko w konsekwencji przyczyniłoby się do zmarnowania naszych wieloletnich wysiłków na rzecz budowy oszczędnego dla mieszkańców systemu gospodarki odpadami. Może także spowodować trudne do przewidzenia konsekwencje na przyszłość.

   

  Dlatego jeszcze raz apeluję do wszystkich radnych Rady Miejskiej w Wadowicach o stanowcze sprzeciwienie się wobec takich planów i zamierzeń obecnych władz gminy.

  

                                                        Z poważaniem

Ewa Filipiak

Wadowice, 14 grudnia 2016 r.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane