Polityczne roszady w Radzie Powiatu

29 grudnia 2016 18:55:03

  Na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości Rada Powiatu Wadowickiego dokonała zmian personalnych. Z funkcją wiceprzewodniczącego Rady Powiatu pożegnał się Zbigniew Małecki, zaś z sekretarza Komisji Rewizyjnej odwołany został Jerzy Sikora.

  

Polityczne roszady w Radzie Powiatu

  Podczas ostatniej w 2016 roku sesji Rady Powiatu Wadowickiego dokonano zmiany na stanowisku wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Na wniosek dziewięciu radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości z funkcji wiceszefa Rady Powiatu został odwołany Zbigniew Małecki.

- Grupa radnych Prawa i Sprawiedliwości zgodnie z Ustawą o samorządzie powiatowym i Statutem Powiatu wnosi o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Małeckiego i powołanie na jego miejsce Radnego Marka Ciepłego. Uważam, że będzie to rozwiązanie z korzyścią dla Rady Powiatu w Wadowicach - mówił podczas sesji przewodniczący Klubu Radnych PiS, starosta Bartosz Kaliński.

 

  Podczas swojego wystąpienia przed głosowaniem głos zabrał Zbigniew Małecki, który stwierdził, że jest to atak polityczny, wymierzony w niego przez starostę Bartosza Kalińskiego oraz posła Marka Polaka. Przekonywał też radnych, że nie miał nic wspólnego z niejawnym nagraniem posiedzenia Klubu Radnych PiS.

- Ten, kto mnie zna wie, że nie mam w naturze tworzenia różnych intryg politycznych, czy manipulacji, a wywołanie afery przez pana starostę Kalińskiego spowodowało taką sytuację, jaka teraz jest. Jestem zdziwiony sposobem, jakim radni zrzeszeni w Klubie Prawa i Sprawiedliwości usunęli mnie ze swoich szeregów. Fakt ten dowodzi, że przyłożyli rękę do sądu kapturowego, nie bacząc na moje wyjaśnienia, czy okoliczności. Do tej pory nikt z nich nie chce moich wyjaśnień. Uważam, że zostaliście zmanipulowani w imię „wyrzućmy Małeckiego, bo bruździ i ma swoje zdanie”.

Nie rozumiem też, że za przygotowanie stanowiska poparcia rządu Beaty Szydło i Prezydenta RP w lutym tego roku Klub Prawa i Sprawiedliwości wyrzuca mnie z Klubu - mówił Zbigniew MałeckiFunkcję się miewa, a człowiekiem jest się całe życie - puentował całą sytuację Zbigniew Małecki.

    

  

  Z kolei radny Józef Łasak z Klubu Radnych „Nowoczesny Samorząd” powiedział, że sprawa odwołania wiceprzewodniczącego Zbigniewa Małeckiego dotyczy koalicjantów, tj. radnych PiS i PSL. Natomiast  Klub Radnych „Nowoczesny Samorząd” nie widzi podstaw do dowołania Zbigniewa Małeckiego z funkcji wiceprzewodniczącego. Radny Józef Łasak zwrócił też uwagę na duże upolitycznienie obecnego składu Rady Powiatu.

Natomiast radny Jacek Jończyk zachęcał radnych, aby w sprawach personalnych w głosowaniu kierowali się własnym sumieniem.

Odpowiadając starosta Bartosz Kaliński powiedział, że ta decyzja jest wewnętrzną sprawą klubów koalicyjnych.

- To nie starosta odwołuje czy poseł Marek Polak, tylko jest Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Czujemy się pokrzywdzeni działaniami, które nie tylko nie są zgodne z interesem i linią naszej grupy radnych i partii, ale przede wszystkim nie są zgodne z zasadami moralnymi i dlatego 11 radnych, czyli wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali za odwołaniem z Klubu. Podjęliśmy wspólnie jednogłośną decyzję o wykluczeniu z klubu, a co za tym idzie, przekazanie tych funkcji innym radnym , którzy są bardzo kompetentni - powiedział Bartosz Kaliński.

W głosowaniu tajnym 18 radnych (głównie radni PiS i PSL) głosowało za odwołaniem Zbigniewa Małeckiego z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. 6 radnych było przeciw.  Zdaniem Zbigniewa Frasia - przewodniczącego Klubu Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radzie Powiatu, odwołanie radnych Zbigniewa Małeckiego i Jerzego Sikory z pełnionych funkcji jest wewnętrzną sprawą koalicjanta - Klubu Radnych PiS.

- Chcemy pracować w zdrowej atmosferze i podejmować dobre decyzje dla mieszkańców powiatu - powiedział naszej redakcji Zbigniew Fraś.

  

  W wyborach na zwolnione przez Zbigniewa Małeckiego miejsce wiceprzewodniczącego Rady Powiatu kandydowało dwóch radnych: Marek Ciepły oraz Jacek Jończyk.

  W głosowaniu tajnym radni wybrali na wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Marka Ciepłego, który otrzymał 18 głosów. Drugi z kandydatów Jacek Jończyk zdobył 5 głosów, a jeden głos był nieważny.

  Radni odwołali też z funkcji sekretarza Komisji Rewizyjnej Jerzego Sikorę, a na jego miejsce wybrali radną Mirosławę Zybek, również z PiS.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane