Radni za reformą gminnej oświaty

9 lutego 2017 19:54:19

  Wadowiccy radni bezproblemowo dostosowali gminną sieć szkół do reformy oświatowej. W gminie Wadowice podstawówki wchłoną obecne gimnazja. De facto żadna szkoła nie zostanie zlikwidowana.

  

Radni za reformą gminnej oświaty

  Wyjątkowo krótko trwała sesja Rady Miejskiej w Wadowicach, na której dostosowywano sieć gminnych szkół do nowej reformy oświatowej. W gminie Wadowice 18 lat temu w budynkach 8-letnich podstawówek zrobiono zespoły szkół, w skład których weszły 6-letnie szkoły podstawowe i 3-letnie gimnazja. Dlatego dzisiaj gmina Wadowice nie ma problemów z nową reformą. Po prostu wraca do systemu jaki obowiązywał tutaj do 1999 roku. Gimnazja zostaną wchłonięte przez funkcjonujące w tych samych budynkach podstawówki.

  

  Jedynymi zmianami jest przekształcenie Szkoły Podstawowej w Kleczy Zarąbkach w filię szkoły w Kleczy Dolnej. Po zmianie na Zarąbkach pozostanie oddział przedszkolny i klasy I-IV szkoły podstawowej. Jak mówią rodzice, którzy zgodzili się na zmianę, wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus (na zdjęciu poniżej) obiecała im oddział przedszkolny otwarty od 7 do 17, świetlicę oraz obiady dla dzieci.

  W przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o likwidacji szkoły w Kleczy Zarąbkach, ale jak wyjaśnia w uzasadnieniu do uchwały kierownik Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Wadowicach Halina Stuglik szkoła w Kleczy Zarąbkach nie będzie zlikwidowana, ale przy przekształceniu zgodnie z zapisami ustawowymi musi być zachowana procedura jak przy likwidacji placówki:

- Po utworzeniu filii gmina nadal będzie utrzymywać szkołę, aby najmłodsze dzieci mogły do niej uczęszczać, a placówka oświatowa będzie mogła być nadal ośrodkiem kulturalno-edukacyjnym w tej części Kleczy - napisała w uzasadnieniu do uchwały kierownik ZOPO Halina Stuglik.

  Drugą zmianą jest utworzenie dwóch przedszkoli w Choczni. Z uwagi na zły stan techniczny budynku obecnego przedszkola, a także na prośbę mieszkańców wsi przy obu szkołach w Choczni powstaną nowe przedszkola. Będą one dysponować 75 miejscami dla przedszkolaków. Jak zapewniają magistraccy urzędnicy, pracownicy zlikwidowanej placówki mają znaleźć zatrudnienie w nowo otwartych przedszkolach. Dzięki tej zmianie dzieciaki z Choczni Górnej nie będą musiały być dowożone przez rodziców do przedszkola w Choczni Dolnej.

  

  Wadowiccy radni zmiany przyjęli prawie jednogłośnie. Jedynie radny Paweł Stopa wstrzymał się od głosu.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane