4 szkoły w Andrychowie

23 lutego 2017 23:39:22

  Nie będzie włączenia obecnych gimnazjów w Andrychowie do szkół podstawowych. Radni za 4 podstawówkami w mieście.

  

4 szkoły w Andrychowie

  W czwartek, 23 lutego andrychowscy radni bo burzliwej i długiej dyskusji dostosowali sieć gminnych szkół do nowej reformy oświaty likwidującej gimnazja. Na wioskach nie było kontrowersji, w miejsce obecnych zespołów szkół łączących szkoły podstawowe z gimnazjami powstaną ośmioletnie podstawówki, natomiast w mieście zwycięski bój stoczyli radni opozycji. Według ich pomysłu w Andrychowie powstaną cztery samodzielne szkoły podstawowe.

 

  Obecnie w największym mieście powiatu wadowickiego działają dwie sześcioletnie szkoły podstawowe: Nr 2 przy ul. Dąbrowskiego i Nr 4 na osiedlu przy ul. Włókniarzy. Funkcjonują także dwa gimnazja: Nr 1 im. Polskich Noblistów przy ul. Daszyńskiego i Nr 2 na osiedlu przy ul. Lenartowicza.

  Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak wnioskował do radnych o połączenie podstawówek z gimnazjami. Według pomysłu burmistrza powstałyby w Andrychowie dwie wielkie szkoły podstawowe jedna na osiedlu w dwóch oddalonych od siebie budynkach i druga w centrum również w dwóch budynkach, ale sąsiadujących ze sobą.

  

    

  Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowali rodzice, środowisko nauczycielskie i część radnych. Zwoływano spotkania, pisano apele. W międzyczasie padł pomysł stworzenia trzech podstawówek w Andrychowie, jednej w centrum i dwóch na osiedlu. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 2/3 nauczycieli z Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Noblistów, którzy w tajnym głosowaniu poparli pomysł włączenia ich placówki do Szkoły Podstawowej Nr 2. Wcześniej grono pedagogiczne gimnazjum nr 1 optowało jednak za przekształceniem ich szkoły w samodzielną podstawówkę.

  

    

  Stąd inicjatywa uchwałodawcza części radnych Rady Miejskiej w Andrychowie, którzy odrzucając pomysł utworzenia dwóch wielkich szkół, zgłosili własną uchwałę z czterema podstawówkami. Pod takim projektem podpisali się radni Alicja Studniarz, Anna Gancarczyk, Lucyna Bizoń, Sławomir Nowak, Maciej Kobielus i Tadeusz Biłko.

  Wieloletnia dyrektor szkoły podstawowej radna Anna Gancarczyk (na zdjęciu powyżej) z Prawa i Sprawiedliwości argumentowała, że dzieci są nasza przyszłością i powinniśmy stwarzać im jak najlepsze warunki do nauki:

- To jest głosowanie za lub przeciw rozwojowi Andrychowa. W siedmiu szkołach w sołectwach uczy się około 950 dzieci, a w dwóch szkołach na terenie miasta miałoby się uczyć przeszło 1700 uczniów - mówiła radna Anna Gancarczyk.

 

  Z kolei burmistrz Andrychowa Tomasz Żak w wystosowanym piśmie zwracał uwagę na mogące powstać problemy. Burmistrz wymienił m. in. potencjalne konflikty między czterema podstawówkami, utratę pracy przez nauczycieli dwóch obecnych gimnazjów czy wzrost kosztów funkcjonowania gminnej oświaty o około 300 tys. zł na jednym roczniku.

  Przedstawicielka wnioskodawców radna Alicja Studniarz (na zdjęciu w środku) kontrargumentowała, że to właśnie projekt czterech podstawówek w Andrychowie uratuje etaty nauczycieli. Według radnej reforma oświatowa nie zezwala na likwidację szkół:

- Łatwiej jest coś zlikwidować, trudniej przywrócić. Znamy to dobrze ze sprawy całodobowego dyżuru karetki w Andrychowie - przypominała radna Alicja Studniarz.

 

  Emocje podczas wielogodzinnych obrad sięgały zenitu. Jednak ostatecznie andrychowscy radni przyjęli projekt swoich kolegów 7 głosami za, przy 14 głosach wstrzymujących się. Teraz uchwała Rady Miejskiej w Andrychowie dostosowująca sieć gminnych szkół do nowej reformy oświaty zostanie przesłana do kuratorium, które może ją zatwierdzić lub odrzucić.

Piotr HajnoszUdostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane