Targi Andrychów 2017

Burmistrz wziął się za herb Wadowic

8 maja 2017 18:50:29

  Burmistrz Wadowic wziął się za herb Wadowic. Główną zmianą jest wyrzucenie z herbu kluczy papieskich. Dotychczasowy herb miasta za bardzo kojarzył się burmistrzowi z... herbem kościelnym. 

  

Burmistrz wziął się za herb Wadowic

  Wadowicki magistrat pochwalił się nowymi dokonaniami związanymi z symboliką miasta. Najwyraźniej główne problemy trapiące na co dzień mieszkańców (m.in. związane z ruchem drogowym, brakiem mieszkań komunalnych, nowymi inwestycjami) zostały rozwiązane i czas na poprawienie systemu informacji wizualnej papieskiego grodu.

   Po dwóch nieudanych ogłoszeniach konkursów na nowe logo Wadowic, dr Mateusz Klinowski postanowił zrezygnować z tej przecież niewygodnej formy wyłaniania kontrahentów i zdecydował wynająć do opracowania projektu identyfikacji wizualnej krakowską firmę Studio Otwarte.

- Uporządkowania wymagała postać samego herbu, którego dotychczasowy wzór graficzny budził uzasadnione wątpliwości. Po pierwsze – ze względu na niską plastycznie jakość wykonania, po drugie z powodu obecnych w nim błędów natury heraldycznej. Kwerendę historyczną zmierzającą do ustaleniu prawidłowej postaci herbu przeprowadził dr hab. Marcin Starzyński z Zakładu Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

  Okazało się, że dodane do herbu Wadowic w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku klucze papieskie, umieszczenie godła w ozdobnym kartuszu oraz nakrycie go zamkniętą koroną stoją w sprzeczności do zasad tworzenia herbów terytorialnych, opracowanych przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA...

  W ten sposób „ubogacony” herb, uzupełniony o jeden z elementów esencjonalnych herbu papieskiego (klucze), może też wywoływać skojarzenia z herbem kościelnym, a nie miejskim - wyjaśnia wadowicki magistrat.

   

  Jak informuje Urząd Miejski w Wadowicach, nowy projekt herbu powstał przy współpracy i konsultacji dr Barbary Widłak, uznanego autorytetu w dziedzinie projektowania herbów terytorialnych, autorki wzorców graficznych kilkudziesięciu herbów polskich gmin i miast. Nowy wzorzec herbu, wraz z flagą i pieczęcią miasta zostanie przedstawiony do zaopiniowania przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA. Te, po uzyskaniu zatwierdzenia będą stanowić komplet oficjalnych symboli miasta.

   

  Herbu, z uwagi na narzuconą przez wspomniane zasady dosłowność i szczegółowość rysunku oraz ograniczenia dotyczące kolorystyki, trudno używać jako odpowiednika współczesnego logo – które powinno być możliwie proste w konstrukcji, łatwe w stosowaniu, a przy tym rozpoznawalne i atrakcyjne. Dlatego na co dzień w identyfikacji wizualnej Wadowic używana będzie symplifikacja herbu: łatwiejszy w używaniu, zgeometryzowany i uproszczony symbol.

  Dla upamiętnienia najsłynniejszego Wadowiczanina – Karola Wojtyły, symbolowi miasta będą towarzyszyć skrzyżowane klucze ułożone na kształt kluczy Piotrowych. Żeby nie mieszać symboliki miejskiej i kościelnej, klucze zostały umieszczone obok tarczy herbu, a nie za nią. W tej formie symbol będzie używany z dewizą „Tu wszystko się zaczyna”, nawiązującą do słów papieża podczas pobytu w Wadowicach w 1999 r.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane