Wydawnictwo Renoma

Polityczne emocje na debacie w Wadowicach

20 października 2017 11:20:25

  Gorąca atmosfera zdominowała otwartą debatę nt. rozwoju Wadowic, a polityczne emocję wzięły górę w dyskusji na temat wyłączenia rynku z ruchu samochodowego, nieustannych korków, czy blokowania budowy BDI. Otwarta debata zainaugurowała kampanię wyborczą do przyszłorocznych wyborów samorządowych.

  

Polityczne emocje na debacie w Wadowicach

  Transmitowana na żywo z Wadowickiego Biblioteki Publicznej otwarta debata „Wadowice bez korków, szyldów i smogu - kosztowny kaprys, czy konieczność?” przyciągnęła sporo mieszkańców Wadowic, którzy wypełnili salę konferencyjno-wystawienniczą.

  W ramach cyklu „Otwarte Radio Kraków” w debacie wzięli udział: gospodarz miasta burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski, poseł na Sejm RP Józef Brynkus z Kukiz’15, radny Rady Miejskiej w Wadowicach Paweł Janas z Nowoczesnej oraz panel ekspertów: Ryszard Listwan z WIOŚ w Krakowie, Stanisław Albricht z pracowni Altrans oraz architekt Krzysztof Faber. W debacie zabrakło zapowiadanych wcześniej: starosty wadowickiego Bartosza Kalińskiego (PiS) oraz radnego Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego Filipa Kaczyńskiego (PiS). Nie dotarł również dziennikarz Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej Bogdan Szpila.

  Debata, prowadzona przez Jacka Bańkę i Mariusza Bartkowicza, trwała 1,5 godziny, z czego przez godzinę była transmitowana na żywo w Radio Kraków.

    

  

  Uczestnicy debaty w jednej sprawie byli zgodni, tj. na temat wprowadzenia w życie ustawy krajobrazowej i zrobienia w mieście porządku ze szpecącymi ulice reklamami. W pozostałych sprawach nie było już tak sielsko. Zarówno temat wyłączenia rynku z ruchu samochodowego, jak również blokada południowego przebiegu BDI, za czym optuje burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski, spotkała się z wyraźnym sprzeciwem ze strony posła Józefa Brynkusa oraz radnego Pawła Janasa, jak również mieszkańców gminy Wadowice, którzy przysłuchiwali się polemice.

  Burmistrz Wadowic bronił swojego stanowiska w sprawie BDI oraz rynku, argumentując, że nie blokuje BDI, tylko jest za północnym przebiegiem tej trasy, a w sprawie rynku tłumaczył, że docelowe zamknięcie ruchu w centrum Wadowic musi być poprzedzone wybudowaniem obwodnic Wadowic oraz innych dróg uprawniających ruch samochodowy w mieście.

  W debacie poruszano również problem czystości powietrza, niskiej emisji pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z kotłowni węglowych.

  Debata, chociaż na pozór dotyczyła merytorycznych, niepolitycznych tematów, szybko została podgrzana, a emocjonalne wystąpienia polityków niejednokrotnie kończyły się personalnymi przytyczkami.

  Otwarta debata otworzyła w Wadowicach kampanię wyborczą do wyborów samorządowych, które odbędą się za rok. W dyskusji między politykami wyraźnie zarysował się podział między urzędującym burmistrzem drem Mateuszem Klinowskim, a będącymi w kontrze do niego posłem Józefem Brynkusem z Kukiz’15 oraz Pawłem Janasem z Nowoczesnej.

  Również podczas wypowiedzi z sali górowali działacze, którzy jeszcze dwa lata temu stali u boku dra Mateusza Klinowskiego, a teraz wyraźnie sprzeciwiają się pomysłom i wizjom propagowanym przez włodarza Wadowic. (kk)Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane