Papieskie Wadowice na sesji małopolskiego sejmiku

3 czerwca 2019 10:49:56

  Symboliczny wymiar miała wizyta przedstawicieli gminy Wadowice na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego (31.05).

  

Papieskie Wadowice na sesji małopolskiego sejmiku

  Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy Wadowice prezentowały lokalne specjały, a towarzyszyli im burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz oraz prezes LGD Wadoviana Dorota Balak. Radni głosowali również nad rezolucją ws. ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Małopolski.

Gości w imieniu zgromadzonych, przywitał wadowicki radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Filip Kaczyński:

- Niezmiernie cieszę się, że są dzisiaj z nami Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z mojej rodzinnej Gminy Wadowice! Za chwilę spróbują Państwo przygotowanych specjalnie na dzisiejszą Sesję wyrobów. Jest wśród nich swojski pasztet czy torcik chlebowy ze szpinakiem. Najbardziej cenione i nagradzane potrawy naszych Kół Gospodyń Wiejskich to szarlotka i sok z pigwy, są one znane w całej Małopolsce. Wadowice, jak wspominał w 1999 roku podczas pamiętnej pielgrzymki do swojego rodzinnego miasta święty Jan Paweł II, słyną z flaków. Nazywano nas Flacorzami. Zachęcam Państwa do odwiedzenia papieskich Wadowic i spróbowania na miejscu flaków i oczywiście wadowickiej kremówki - mówił przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki SWM Filip Kaczyński.

  Oprócz prezentacji lokalnych wyrobów, IX Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego miała jeszcze jeden wadowicki akcent. Radni podjęli rezolucję w sprawie ustanowienia świętego Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego. Po głosowaniu obecne na sesji przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z gminy Wadowice odśpiewały "Barkę", ulubioną pieśń Jana Pawła II.
- Dla nas, dla Wadowiczan Ojciec Święty jest osobą szczególnie ważną. Każdy z nas jest z nim bardzo związany emocjonalnie. Ja również jestem z pokolenia Jana Pawła II i też jako mieszkaniec Wadowic jest to tym bardziej dla mnie duży zaszczyt i duże szczęście, duża radość - powiedział po podjęciu rezolucji radny wojewódzki Filip Kaczyński.

  Rezolucja Sejmiku zostanie teraz przekazana wraz z prośbą do biskupów diecezjalnych, których jurysdykcja obejmuje obszar diecezji, znajdujących się w województwie małopolskim. Ostateczną decyzję zatwierdzi w Watykanie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest duże prawdopodobieństwo, że nastąpi to w przyszłym roku, na 100-rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane