Dali radę. „Powiatówka” w Spytkowicach i Bachowicach jak nowa

13 listopada 2019 18:01:31

  Kierowcy oraz mieszkańcy Bachowic i Spytkowic mogą cieszyć się z wyremontowanego ponad 2,5 kilometrowego odcinka traktu.

  

Dali radę. „Powiatówka” w Spytkowicach i Bachowicach jak nowa

  Uroczystego otwarcia odnowionej drogi powiatowej nr 1769K Spytkowice – Bachowice - Witanowice w dniu dzisiejszym dokonali m.in.: starosta Eugeniusz Kurdas, wicewojewoda Zbigniew Starzec, radny wojewódzki Rafał Stuglik, wójt Spytkowic Mariusz Krystian oraz burmistrz Wadowic, a w poprzedniej kadencji samorządowej starosta wadowicki Bartosz Kaliński.

  Inwestycja kosztowała ok. 2,6 miliona złotych i została dofinansowana m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS).

   

  W kilku ostatnich miesiącach wyremontowanych zostało precyzyjnie 2,65 km traktu, podzielonych na dwa odcinki, pierwszy o długości 2,2 km, a drugi – 445 metrów. Pieniądze pochodziły z budżetu powiatu (ok.1,1 mln zł), rządowego FDS (blisko 1,3 mln zł) oraz budżetu gminy Spytkowice (200 tys. zł).

Remont został wykonany  w naprawdę wysokim standardzie. Dokonano wzmocnienia podbudowy siatką stalową w technologii slurry seal i położono dwie warstwy masy mineralno – asfaltowej, każda z nich po cztery cm. Dodatkowo m.in. uzupełniono pobocza i wykonano remont istniejących chodników – mówi starosta Eugeniusz Kurdas. – Jesteśmy zadowoleni z jakości i tempa wykonania prac. Jeśli pojawiały się jakieś problemy, rozwiązywaliśmy je od razu. Podziękowania obok wykonawcy i inspektora nadzoru inwestorskiego, należą się m.in. Panu wojewodzie, wójtowi Spytkowic za pomoc finansową i bardzo dobrą współpracę przy inwestycji oraz mojemu poprzednikowi na stanowisku starosty – Bartoszowi Kalińskiemu. To za poprzedniego zarządu gromadzono bowiem dokumentację i przygotowywano wniosek o dotację na tę drogę. Kolejny raz okazuje się, że razem możemy więcej – dodaje starosta.

- Do urzędu wojewódzkiego przyszedłem z samorządu. Stąd moje bardzo głębokie przekonanie, że samorządom wystarczy nie przeszkadzać, a te którym zależy na rozwoju, absolutnie sobie poradzą. I tak jest. Drogi jak ta, wykonane przy dofinansowaniu z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych są na to najlepszym dowodem. Pieniędzy było w tym roku co niemiara i samorządowcy potrafili po nie sięgnąć. W naszym województwie dofinansowano ponad 240 zadań. Wszystkie samorządy, które wystąpiły o pieniądze, otrzymały wsparcie – podkreśla z kolei Z. Starzec. – Bardzo się z tego cieszę. Szczególnie, że spora pula środków trafiła właśnie do Małopolski Zachodniej, która do tej pory ustępowała innym regionom w naszym województwie – dodaje wicewojewoda. 

     

  Warto podkreślić, że tylko w ostatnich czterech latach wyremontowano w sumie ok. 4 km drogi powiatowej nr 1769K Spytkowice – Bachowice – Witanowice. Wykonano w ten sposób wszystkie prace, na jakie jest dokumentacja projektowa dotycząca tej „powiatówki”.

  W 2017 roku gruntowanie zmodernizowano  ok. 700-metrowy odcinek w centrum Bachowic. Wartość tamtych prac wyniosła ok. 650 tys. złotych, z czego 350 tys. zł to była dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a resztę wyłożył powiat.

  Z kolei w 2016 roku wykonano 633-metrowy fragment od drogi krajowej nr 44 w stronę Bachowic. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 600 tys. zł. Połowa pochodziła z budżetu powiatu, 200 tys. zł  dołożyła Gmina Spytkowice, a 100 tys. zł firma De Heus, której siedziba mieści się przy ww. drodze. 

- Ta „powiatówka” jest niezwykle ważna dla mieszkańców ze Spytkowic i Bachowic, udających się do pracy w Wadowicach. To również istotny szlak komunikacyjny dla podmiotów gospodarczych zlokalizowanych w regionie i ich kontrahentów. W końcu to pośrednie połączenie między strefami aktywności gospodarczej w Skawinie, Zatorze i Oświęcimiu. Dlatego tak cieszy, że w stosunkowo krótkim czasie udało się aż tyle na niej wykonać – podsumowuje starosta E. Kurdas.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Ostanio dodane