Targi Andrychów 2017

Z Chrystusem ulicami Wadowic

16 czerwca 2017 14:23:52

  Tysiące wadowiczan przeszło ulicami Wadowic w procesji Bożego Ciała, dając publicznie świadectwo żywej wiary w obecnego w Najświętszym Sakramencie Jezusa Chrystusa. W tym roku procesja wyruszyła od papieskiej bazyliki, by zakończyć procesję przy kościele śp. Piotra Apostoła.

  

Z Chrystusem ulicami Wadowic

  Po Mszy św. odprawionej w wadowickiej bazylice pw. Ofiarowania NMP wierni w modlitewnym nastroju wyruszyli w procesji do czterech ołtarzy.

  Przy pierwszym ołtarzu, usytuowanym od frontu bazyliki, kazanie wygłosił ks. infułat Jakub Gil, który mówił m.in. o nadmiernej, bezmyślnej krytyce wszystkich i wszystkiego.

  Barwna procesja  z pocztami sztandarowymi, feretronami, asystami, małymi ministrantami z dzwoneczkami, dziewczynkami sypiącymi kwiaty przed Najświętszym Sakramentem oraz tysiącami wiernych przemaszerowała wraz z Jezusem Chrystusem ulicami Wadowic.

  Ostatni, czwarty ołtarz usytuowany został przed kościołem św. Piotra Apostoła, gdzie zakończona została procesja i tegoroczne uroczystości Bożego Ciała w Wadowicach.

  Uroczystość Bożego Ciała przeżywana jest w czwartek po święcie Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Juliany z Cornillon. To pod ich wpływem w 1246 roku biskup Robert ustanowił święto bożego ciała, obchodzone początkowo tylko w diecezji Liege. Natomiast w 1252 roku papieski legat rozszerzył uroczystość tego święta na Germanię, a papież Urban IV bullą "Transiturus" z 1264 r. Boże Ciało ustanowił świętem dla całego kościoła, jako "zadośćuczynieine za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu.

  Bardzo szybko w święto Bożego Ciała zaczęto organizować procesje eucharystyczne z wystawionym Przenajświętszym Sakramentem. Pierwsza wzmianka o procesji na boże Ciało pochodzi już z 1277 roku.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane