Jaka jest duchowość wadowiczan?

16 września 2017 14:17:22

  Jeśli chcesz lepiej rozumieć co się dzieje wokół, poznać warsztat socjologa, dowiedzieć się czegoś o religioznawstwie i antropologii, lubisz intelektualne wyzwania dołącz do powstającego zespołu projektowego. Muzeum Miejskie w Wadowicach poszukuje osób chętnych do współpracy przy nowym projekcie badawczym. 

  

Jaka jest duchowość wadowiczan?

  Wadowice są powszechnie kojarzone z Janem Pawłem II, jako centrum pielgrzymkowe i ważny ośrodek religijny. Przyzwyczailiśmy się do – znanych wszędzie – wadowickich kremówek, a papież „z Wadowic” z pewnością jest jednym z najlepiej rozpoznawanych Polaków. Czy jednak współczesna religijność Wadowiczan jest równie jednoznaczna i bezdyskusyjna jak sława Jana Pawła II?

  Jak duchowość Wadowiczan wpływa na ich życie? Jak bardzo jesteśmy przywiązani do tradycyjnych wartości? Na ile różnorodne jest życie duchowe w mieście papieża, w czasach o których często mówi się, że są całkowicie oparte na konsumpcji? W jaki sposób dziedzictwo Wadowic wpływa na duchowość jego mieszkańców?

  Muzeum Miejskie, działające w ramach Wadowickiego Centrum Kultury podejmuje te pytania i poszukuje osób chętnych do współpracy w okresie od października br. do września 2018 r. przy swoim nowym projekcie badawczym. Udział w nim mogą wziąć zarówno młodzież ze szkół średnich, studenci, osoby dorosłe jak i seniorzy. Zgłoszenia należy przesłać do 30 września na adres:

 

Uczestnicy projektu zostaną przeszkoleni i przeprowadzą wywiady z mieszkańcami Wadowic i okolic. Tematem badań i projektu jest współczesna duchowość gminy. Wcześniej, podczas spotkań warsztatowych, nauczą się moderowania i przeprowadzania wywiadów, tworzenia ankiet oraz pracy w zespole badawczym. Ponadto zaplanowano spotkanie studyjne w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za przeprowadzone potem wywiady przewidziane jest także niewielkie wynagrodzenie.

Koncepcja projektu, który trwał będzie trzy lata, zakłada badanie współczesnych form duchowości w gminie Wadowice. Zrodziła się ona z wielu obserwacji, które świadczą o tym, że mieszkańcy, nadal doceniają wartości związane z tradycją i kulturą ludową.

Zgromadzona wiedza i materiały po opracowaniu naukowym zostaną udostępnione w formie wystawy oraz publikacji, która obok tekstów związanych z tematem, zawierać będzie również materiał ikonograficzny zebrany w trakcie badań.

 

Projekt ten realizowany jest przy współpracy z Katedrą UNESCO do spraw edukacji o Holokauście , Instytutem Socjologii UJ i Muzeum Etnograficznym w Krakowie, a dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane